Jak upevnit stan či přístřešek, jaké lano nebo karabinu použít? Pevný uzel je základ

Jak upevnit stan či přístřešek, jaké lano nebo karabinu použít? Pevný uzel je základ>

Karabina patří k základní výbavě každého horolezce, skialpinisty, ale i milovníka campingu a turisty. Mnohokrát je ideální volbou, pomocí které rozlousknete dilema jak nejlépe upevnit stan, celtu nebo přístřešek. Další alternativou je spolehlivý a pevný uzel. V následujícím článku se dozvíte:

  • jaké druhy a typy karabin existují 
  • jak si vybrat vhodnou karabinu
  • jaké různé uzly máte při upevňování na výběr

Karabiny jako univerzální pomocníci. Která bude pro vás nejlepší?

V nabídce karabin zaloví zřejmě každý nadšenec outdoor aktivit. Jsou tedy mnohdy i základní součástí výstroje, zejména v případě horolezců. Jejich význam však dokážete ocenit i tehdy, když zrovna neholdujete výškám a sklanatým převisům. 

Kdy se vám karabina sejde?

  • jako součást turistického výstroje při upínání na taktickou vestu
  • při rybaření
  • při stavbě přístřešku, stanu nebo upevnění celty 
  • při jištění se v případě nebezpečné situace
  • při zachycení různých předmětů, díky čemuž budete mít volné ruce

Karabiny na lano, horolezecké kabiny a mnoho dalších. Jak se v nich vyznat?

Určitě jste si všimli, že karabiny mají různé tvary a velikosti. Kromě rozdílů, které jsou rozpoznatelné na první pohled, se liší i různými materiály, ze kterých jsou vyrobeny (ocel, titan, dural) a také doplňky či praktickým detailem, jakým je jejich množství v jednom balení. 

HOROLEZECKÉ KARABÍNY

V případě horolezců je karabina skutečně must-have výbavou, jelikož ji používají přímo k jištění se a lezení po skalách. Horolezecká karabina by měla být v každém směru dostatečně pevná a odolná. O jejích vlastnostech rozhoduje i výše zmiňovaný tvar a také způsob zabezpečení – tedy pojistka a zámek, které jsou její součástí.

Podle tvaru rozeznáváme cenově nejdostupnější oválné karabiny (TYP X), které však neslouží primárně k jištění při horolezectví, ale spíše jako doplněk při jiných aktivitách (vytvoření kladky a podobně). V případě horolezeckých karabin hruškovitého tvaru (TYP H) je jejich využití nejčastější jako součást vytvoření štandu nebo jištění v kombinaci s polovičním lodním uzlem. Nejjistější z pohledu bezpečnosti je karabina ve tvaru “D ” nebo známý “TYP B”, který lze bez obav na jištění použít. Oblíbeným typem jsou také ferratové horolezecké karabiny se spolehlivou pojistkou a mohutným tělem, které zvládá i nárazy. 

KARABINY NA LANO A JINÉ TYPY

Kromě horolezeckých karabin existuje i velké množství takových, které sice svou pevností a bezpečností nejsou vhodné k jištění, ale skvěle poslouží při jiných aktivitách. Příkladem je jednoduchá, ale praktická karabina se šroubem nebo jiná varianta – karabina ve tvaru S, pomocí které si na batoh, opasek nebo vestu můžete upevnit různé menší části turistické výbavy. Díky praktickému setu karabin na kemp můžete například upevnit přístřešek nebo stan o pevné části v okolí či dokonce jednu celtu o druhou navzájem. V případě doplňkových karabin můžete navíc narazit i na takové, jejichž součástí je ocenitelný pomocník pro každého, kdo se pohybuje v terénu. Příkladem je karabina s kompasem nebo paracordová karabína s kresadlom.

Jak vybrat karabinu?

Je tedy jasné, že základním parametrem, podle kterého byste se měli při výběru karabiny rozhodovat, je účel, pro který ji plánujete používat. Speciální horolezecké karabiny využívají také pracovníci ve výškách či pilčíci. Výběr vhodné karabiny byste tedy neměli rozhodně zanedbat, pokud patříte do této kategorie. Poradit se s odborníkem a ujistit se, zda karabina splňuje potřebné normy, je tedy na místě. 

Pokud však hledáte karabinu jako součást výstroje nebo turistické výbavy, měla by vás zajímat například nosnost, materiál, ze kterého je karabina vyrobeno a praktické využití (různé doplňky). Platí totiž, že k upevnění kapesní baterky a těžšího břemene (tahání nákladu, vytvoření kladky) zřejmě použijete úplně dvě různé karabiny.

Lano – pomocník, když nevíte, jak upevnit přístřešek

Paracordové lano pro upevnění stanu

Pokud se chystáte upevnit přístřešek a nemáte zrovna po ruce karabinu, případně se upevnit pomocí ní nedá, přichází na řadu lano. Stejně jako v případě karabiny máte na výběr z množství typů. Ty se liší nejen tím, jak jsou dlouhé a pevné, ale také materiálovým provedením (nylon, polypropylen apod.) a z něj vyplývající odolností. Dnes jsou populární paracordová lana, která navíc můžete nosit stále po ruce v podobě efektního a praktického paracord náramku. Vyznačují se vysokou odolností a také různým způsobem využití. Například i v případě, že potřebujete upevnit zakrývací plachtu a vytvořit tak přístřešek nebo zpevnit stan, zda podpořit jeho stabilitu přivázáním o nějaký pevný bod.

NÁŠ TIP: Více o paracord náramku a také návod, jak si jej svépomocí uplést, naleznete v článku Náramek paracord – co to je, k čemu slouží a jak jej uplést?

Znáte však také techniku, jakou lano co nejlépe uvázat, aby spoj splnil vaše očekávání? 

Typy uzlů. Jak uvázat pevný uzel, který vydrží?

Pokud máte po ruce vhodné lano, nejčastější otázka, která přichází, zní: "A jak udělat uzel?" Nuže, pravdou je, že ne každý ovládá různé typy uzlů či dokonce ví, jak se váže námořnický uzel. Existuje spousta uzlů, které například využívají horolezci, jachtaři či rybáři, avšak v případě upevnění přístřešku je vám jejich složitá technologie uvazování skutečně zbytečná. Poznejte jednoduché způsoby, jak uvázat lano tak, aby přístřešek odolal i v náročnějších podmínkách. 

Jak uvázat lodní/námořnický uzel?

Námořnický nebo lodní uzel patří svým názvem k nejznámějším uzlům. Jedná se totiž o takzvaný kotevní uzel, který má opravdu různé využití. Díky němu uchytíte lano o strom nebo třeba i k výše zmiňovaným karabinám. Kromě toho, že se jedná o pevný spoj, lze jej snadno rozvázat nebo nastavit délku lana. V podstatě můžete využít hned dva typy uzlů – lodní uzel vázaný a lodní uzel nahazovaný (pokud lze uzel hodit na kůl, tyč nebo podobný pevný bod).

Jak uvázat uzel, který vydrží

POSTUP č. 1 – LODNÍ UZEL NAHAZOVANÝ

Překříženýma rukama nad rozprostřeným lanem uchytíme lano na dvou místech. Ruce vrátíme na původní místo, přičemž lano stále držíme v rukou. Ruce nevytáčíme a dvě vzniklé smyčky položíme na sebe v pořadí tak (vyměníme pořadí), aby ve středu uzlu vzniklo překřížení lan. Konce lana následně zatáhneme podle potřeby.

POSTUP č. 2 – LODNÍ UZEL VÁZANÝ

Lanem obklopíme strom (jiný pevný předmět), přičemž kratší konec křižuje delší nejprve z vrchní části a po druhém obklopení ze spodní části. Následně konec lana provlečeme zpod spodní smyčku a zafixujeme tak obě smyčky, aby se uzel nerozpletl. 

Kvalitní paracord lano

Pevné oko díky dračímu uzlu

Dračí uzel, případně odolnější dvojitý dračí uzel je způsob, jak jednoduše a zároveň pevně uvázat lano o jeden bod. Prvním krokem je vytvoření očka. Konec lana následně provlečete vrchem očka a vedete jej kolem pevné části směrem znovu do očka. Vzniklý uzel stačí stáhnout. V případě dvojitého dračího uzlu je postup stejný, jen na začátku vytvoříte dvě očka, která položíte na sebe. 

Starý známý kotevní/liščí uzel

Patří k jedněm z nejjednodušších uzlů, možná si ho dokonce pamatujete ještě z dětství. Takzvaná kotva slouží k pevnému spoji s opěrným bodem (strom, kol a podobně) a lze jej vytvořit zvlášť pomocí prstů a následně provléct a utáhnout nebo lze vytvořit i na předmětu bez provlékání. Základem je najít bod na laně, ve kterém bude požadován spoj, resp. kotva a v tomto bodě lano přehnout. 

Do vzniklého prostoru směrem shora vložíte 2 prsty a pohybem směrem „ven“ naberete na palec a ukazováček okraje lana a vytvoříte tak dvě smyčky. Ty stačí k sobě přiložit a kotva je hotová (připravená k navlečení na předmět). V případě liščího uzlu platí, že čím větší zátěž je na něj vyvíjena, tím je pevnější. Také je možné takový uzel vytvořit ve dvojité verzi.


Množství různých způsobů a také variant, jak uvázat pevný uzel, je opravdu velké. Pro upevnění přístřešku, stanu nebo celty vám však zcela jistě postačí znát a natrénovat si některý z výše uvedených. Pokud vás zajímá kompletní postup a praktické tipy, jak si postavit bunkr v lese v případě, pokud nemáte stan po ruce, vše potřebné se dozvíte v článku v našem blogu. A dříve, než vyrazíte za dobrodružstvím, nezapomeňte svou výbavu doplnit o spolehlivé karabiny.