Nocování v přírodě může mít různé podoby. Zatímco někteří považují kempování nebo stanovačku za opuštění svého standardního domácího komfortu, jsou takovi, kteří dokonce jdou i dál. Zamilovali jste si přírodu natolik, že spací pytel už patří k vaší povinné výbavě na toulkách? V tom případě je tento článek přesně pro vás. Vyzkoušejte si na okamžik život zálesáku či trampa, který přečká noc venku bez pohodlí stanu.
Přinášíme návod, jak postavit bunkr v lese, kde najít pro něj ideální místo a také co dělat v případě, že se ocitnete v neplánované situaci, kdy je bunkr v lese vytvořen výhradně z přírodních materiálů vaší poslední záchranou pro bezpečné přenocování v přírodě.
Dříve, než se pustíte do bunkru, vyberte jeho místo
Tento bod je klíčový. Výrazně totiž ovlivňuje bezpečnost vašeho přenocování v úkrytu. Existuje totiž několik ověřených rad, které vám při výběru nejvhodnějšího místa pro bunkr pomohou. Zejména pokud ho plánujete využívat opakovaně a sdílet s podobnými nadšenci – zálesáky. V ideálním případě vám bude velmi nápomocné, pokud terén a přírodní poměry v okolí dobře znáte.
- Vyhněte se frekventovaným místům , lesním chodníčkům, mysliveckým posedem, okolí krmelců a podobně.
- Všímejte si okolí a porostu. Pokud se v okolí nachází místo, kde se volně žijící zvířata ráda zdržují, hledejte dál.
- Myslete i na místo pro ohniště. V noci a v případě i v chladnějším počasí se bez něj těžko obejdete.
- Bunkr v přímé blízkosti vodního zdroje není ideální nápad. Pramen může sloužit jako napajedlo pro zvěř nebo lákat zvýšený počet turistů.
- Nevybírejte si vrcholy štítů a hor. Při bouři a větrném počasí oceníte ochranu níže položených částí.
- Nezacházejte však ani do nejníže položených kotlin, drží si svoji vlhkost a nejspíš tam hrozí přízemní mráz.
- Pokud jste našli vhodné místo, nezapomeňte prověřit, co máte nad hlavou. Vyhýbat byste se měli nalomeným nebo suchým větvím, které by na bunkr mohly padnout.
Tyto všechny tipy využijete v případě, že se chystáte na plánovaný výlet spojený s přespáváním v přírodě ve svém spacím pytli, ale také i v momentě, pokud se například ztratíte nebo ocitnete v situaci, kdy nemáte jinou možnost, než přečkat nějaký čas v bunkru.
Někdy však může nastat situace, kdy bunkr nebudete vůbec potřebovat. Stačí se trochu poohlédnout kolem sebe a zjistíte, že okolní les nebo příroda vám nabízejí možnost, jak přečkat noc nebo nevyzpytatelný výkyv počasí bez potřeby stavět přístřešek. Poohlédněte se po skalním převisu nebo provizorní jeskyni. Při troše štěstí možná natrefíte na tábořiště nebo bunkr, který zanechal někdo jiný a slouží komukoli, kdo potřebuje.
NÁŠ TIP: Patříte k turistům začátečníkům? V tom případě nevynechejte náš článek s tipy, jak se neztratit v lese.
Jak postavit bunkr v lese? Návod na přístřešek se zakrývací plachtou, ale i bez ní
Jak jsme již v úvodu článku zmínili, v zásadě můžeme rozlišit dva typy přístřešků. Takový, na který použijete zakrývací plachtu (alternativa je pončo, celta nebo jakýkoli kus nepromokavé plachty) a ve druhém případě, pokud žádnou nemáte. Tehdy bude váš bunkr sestávat výhradně z přírodních materiálů a všeho, co kolem sebe naleznete.
Bunkr v lese pomocí zakrývací plachty
Celty a zakrývací prostěradla jsou jednou z nejužitečnějších věcí, které by ve vaší výbavě na turistiku neměly chybět. Jejich obrovskou výhodou je, že jsou lehoučké, kompaktní a opravdu multifunkční. Poslouží vám jako podložka na zem, provizorní deka na piknik, izolace pod stan, spací pytel nebo karimatku nebo je použijete pro jejich primární účel – zakrytí.
Pomocí nepromokavé zakrývací plachty spolehlivě ochráníte nejen sebe, ale klidně i celý tábor a zavazadla. Pokud máte plachtu navíc, klidně ji použijte také jako dvojitou ochranu nad stan nebo bunkr. Využití celty je opravdu mnoho. V našem případě to nejdůležitější zní – vytvořit si ze zakrývací plachty bunkr nebo přístřešek.
Co budete potřebovat?
zakrývací plachta (celta)
kolíky (větve)
lano nebo paracord
Možností, jaký typ bunkru si postavit, je nepočítaně. Výběr toho nejvhodnějšího se odvíjí od vašich nároků, aktuálních potřeb a také podmínek, v jakých se nacházíte. Zbytečně si v hlavě představíte přístřešek, který se vám sice líbí, ale charakter terénu není pro ten konkrétní typ bunkru zrovna ideální. Poohlédněte se tedy kolem sebe, zvažte všechny výše zmíněné body a zcela určitě po chvíli najdete vhodné místo, kam svůj bunkr umístit.
Zakrývací prostěradlo můžete použít hned několika způsoby (podle toho, jak potřebujete být chráněn). Při jejím výběru zvažte zejména velikost, odolnost materiálu a také barvu nebo vzor, který vám může výrazně pomoci zapadnout do lesního terénu.
NÁŠ TIP: Pro stavbu bunkru, který byste chtěli co nejpřirozeněji zasadit do přírodního okolí, použijte maskovací síť. Více tipů pro účinné maskování naleznete v článku na našem blogu.
Návod na bunkr se zakrývací plachtou
Základem téměř každého přístřeška je najít dva, případně více opěrných stromů, které poslouží jako svislé pilíře pro upevnění vodorovné osy. Tou je nejčastěji co nejrovnější hůl nebo větev, která vytvoří oporu pro štít přístřešku. Pokud nevíte podobnou větev najít nebo nevíte, jak ji na stromy upevnit (nemají tak nízko položené větve), alternativu nabízí právě lano nebo paracordová šňůra. Stačí, když ho o stromy ve stejné výšce uvážete a napnete. Výška závisí na rozměrech plachty, ale také typu bunkru, který chcete postavit.
Druhým krokem je umístění zakrývací plachty. Můžete ji přes větev/lano přehodit tak, že obě strany budou mít stejná ramena a tedy vznikne přístřešek ve tvaru “A”. Pokud však nepotřebujete ochranu z obou stran, klidně nechte jednu stranu kratší a bunkr tak bude vyšší, ideální i pro provizorní posezení. Třetí možností je, že zakrývací prostěradlo umístíte i na podlahu přístřešku a vytvoříte tak účinnou izolaci před vlhkostí.
Třetí krok spočívá v upevnění okrajů celty. Spolehlivě vám přitom poslouží kolíky k upevnění celty. Pokud je však po ruce zrovna nemáte, les vám dává několik možností, jak upevnění vyřešit. V ideálním případě do oček celty zapíchněte pevnější větve. Ke stavbě takového přístřešku můžete kromě celty použít dokonce i nepromokavé pončo.
Bunkr v lese z přírodních materiálů
Pokud se ocitnete v situaci kdy potřebujete přístřešek na přenocování případně ochranu před deštěm a nemáte ve výbavě nic z výše zmíněných pomůcek, nezoufejte. Kolem sebe většinou najdete vše, co na stavbu bunkru budete potřebovat. Rozdíl spočívá zejména v tom, že vám to potrvá výrazně déle, jelikož si materiál budete muset pozhánět a zřejmě i mírně upravit.
Co budete potřebovat?
několik opěrných větví nebo větví
několik delších větví nebo větviček
olistěné větve nebo chvojí jehličnanů
Návod na bunkr z přírodních materiálů
Opět jednou, nejdůležitějším úkolem bude právě výběr vhodného místa. V tomto případě se po opěrných stromech, které mají sloužit jako svislé stojky, rozhlédněte ještě pozorněji. Pokud mají níže položené větve nebo výčnělky, do kterých můžete osázet nosnou vodorovnou osu z pevné větve, vyhráli jste. Pro přírodní přístřešky však platí, že je nejčastěji budujeme jen z jedné strany, jelikož bunkr ve tvaru A nebo trojúhelníku skutečně vyžaduje pokročilé dovednosti a čas. Překrytím bočních stran však můžete vytvořit spolehlivé a závětrné místo, kam v noci sundat hlavu.
Po vytvoření základní osy a jejím stabilním upevnění můžete pokračovat stavbou konstrukce. Jednotlivé větve očistěte od bočních větví, ne však zcela dohladka. Pokud je odlomíte o několik centimetrů od větve dále, budou vytvářet skvělé záchytné body, když budete ukládat vodorovné větve. Nejprve je však třeba uložit ty svislé. Postupně je ukládejte od vrchní středové osy, kterou jste umístili mezi stromy, jeden vedle druhého (podle toho, kolik větví máte, můžete zvolit šířku mezi nimi) směrem k zemi. Následně pokračujte ukládáním vodorovných větví, které zachycujte do přečnívajících olámaných větviček.
Takto vytvoříte základní konstrukci bunkru, kterou následně vyplníte větvemi jehličí nebo olistěných větví tak, aby mezi ně neproklouzly kapky deště a nepříjemný vítr.
Výbava do bunkru nebo co udělat, pokud nemáte spací pytel
Přestože kvalitní spací pytel jednoznačně patří do výbavy každého nadšence turistiky, jsou chvíle, kdy si spánek v přírodě prostě nenaplánujete. Nakonec i takový pravý zálesácký bunkr často potřebuje základní vybavení, pokud ho plánujete využívat častěji a chtěli byste ho rozšířit na dobře vybavený tábor.
Víte, jak vytvořit pohodlné lehátko z darů lesa, na které si můžete spací pytel bez obav z přízemního chladu a vlhkosti rozprostřít?
První možností, jak máte více času a alespoň základní výbavu jako například pilku a sekeru, jsou kulatiny. Ty si připravíte v potřebné délce a pokladete vedle sebe v šířce minimálně 70 centimetrů. Pokračovat můžete výstelkou z mechu nebo listí, které pohodlně vyplní drobné mezery mezi kulatinami.
Pokud se však ocitnete v lese bez jakéhokoli vybavení, postupujte stejně a kulatiny nahraďte pevnějšími větvemi. Dostatečná vrstva listí a mechu dokáže dokonce nahradit i chybějící spací pytel a vy přečkáte noc na v celku měkké přírodní posteli s dokonalou izolací ze spodní strany.
Věříme, že vám naše tipy a návody, jak postavit bunkr s pomocí zakrývací plachty nebo dokonce i bez ní, pomohou zvládnout neočekávané situace v přírodě. Platí však, že připraveným štěstí přeje, proto si všechno potřebné nezapomeňte předem připravit. Zakrývací plachty, maskovací síť, spací pytel a všechny potřebné doplňky pro stavbu bunkru v lese naleznete na jednom místě – v e-shopu www.armynakup.cz.