Výbava na turistiku – baterka, kompas, termoska… Na co nezapomenout?

Výbava na turistiku – baterka, kompas, termoska… Na co nezapomenout?>

Vybavení pro turistiku je důležitý bod, který si potřebujete ujasnit dříve, než se na ni vůbec vyberete. Kromě baterky, kompasu a termosky je zde ještě několik podstatných věcí, bez kterých se neobejdete. Případně vám mohou celý zážitek z treku či výletu značně zpříjemnit. Víte, které jsou to? Přečtěte si ověřené tipy od ostřílených turistů. Dozvíte se, co všechno, a v neposlední řadě i jak sbalit do batohu co nejefektivněji.

Seznam na túru si přizpůsobte podle jejích nároků

Nejpodstatnější skutečnost, od které se seznam potřebných věcí na turistiku odvíjí, je samotný trek a jeho detaily. V zimním období vám náhradní oblečení či další jeho vrstvy zaberou více prostoru než tričko a kraťasy v létě. Také je samozřejmé, že několikadenní turistika znamená násobně více zavazadel než jednodenní výlet bez přespávání. A jedno není ani to, jestli jedete na výlet sami nebo celá rodina

V zásadě ale lze výbavu na turistiku rozdělit na několik oblastí, ve kterých si každý může zvolit konkrétní kousky podle náročnosti plánovaného výletu. Než se k nim ale dostaneme, víte do čeho se sbalit?

Turistický batoh  

Správný batoh je základ. Jak jej vybrat?

Nejen samotná výbava, ale také výběr batohu na turistiku, ovlivňuje úspěch plánovaného výletu. Nabídka batohů je již dnes tak široká, že zcela jistě najdete takový, který přesně zodpoví vašim požadavkům. Podle čeho se rozhodovat?

  • Pro volné ruce a možnost kdykoli se napít, nezapomeňte na praktický doplněk k batohu – hydrovak, pomocí kterého doplníte tekutiny bez toho zdlouhavého hledání láhve v batohu.

  • Pro delší turistiku, kde potřebujete sbalit více výbavy, si vybírejte batoh s přídavnými popruhy nebo bederním pásem.

  • Zvažte potřebu více kapes a kapsiček, kam můžete části výbavy efektivněji umístit. Praktickým tipem je MOLLE systém, pomocí kterého variabilně připevníte další kapsy. 

  • Odolnost batohu závisí na materiálech, ze kterých je zhotoven. Vydáváte-li se na turistiku, zda prší nebo svítí slunce, zkontrolujte odolnost v okolí švů a zipů. Nebo se spolehněte na nepromokavé doplňky, jako je pláštěnka na batoh či nepromokavý obal na mobil.

  • Důmyslný systém odvětrávání dokáže odvést vlhkost z oblastí, kde se batoh dotýká vašeho těla. Pro ideální výsledek jej zkombinujte s oblečením z funkčních materiálů.

Více tipů k výběru ideálního batohu na turistiku naleznete v našem článku o turistických batozích

Kvalitní kompas

Ledvinka a další šikovná místa, kam schovat například kompas

Někdy je balení na túru skutečně umění. Zdá se vám, že toho potřebujete mnohem více, než je kapacita vašeho batohu? V tom případě sáhněte po různých možnostech jeho rozšíření. Díky chytrým karabinám můžete na batoh připevnit například spacák, karimatku, podložku k sezení nebo celtu. Na nejdůležitější doklady, peníze či telefon vám poslouží praktické pouzdro, které také pohodlně upevníte například o batoh s MOLLE systémem. 

Zkušení turisté umí ocenit výhody praktické ledvinky. Kromě toho, že jsou tyto kapsičky do pasu opět moderní, dokáží uchovat všechny potřebné drobnosti, které byste měli mít při ruce. Kromě nejpotřebnějších dokladů, klíčů a malého snacku je to i příruční mapa, baterka, telefon nebo nepostradatelný kompas.

Funkční oblečení a obuv vás podrží i v nepříznivých podmínkách

Počasí v přírodě, a zejména ve vysokohorském terénu, může být nevyzpytatelné. Vyplatí se tedy důkladně zamyslet nad výběrem oblečení, neboť právě to vytváří základní ochrannou vrstvu nejen v chladném, ale i teplém či větrném počasí. Základem je tedy odolné funkční oblečení. 

Do náročnějšího terénu si vybírejte outdoorové kalhoty, teplejší fleecové mikiny a průvzdušné bundy s membránou

Nevíte přesně, jaké oblečení zvolit do nepříznivého počasí? Více tipů naleznete v článku na našem blogu. Jistotou, která vám zaručí suché oblečení iv případě nepředvídatelných přehánek, je lehounké a kompresní pončo v malé kapse. 

Jak se však říká, to nejdůležitější při turistice je „mít nohy v suchu“. Proto si nezapomeňte přibalit alespoň jeden pár náhradních ponožek a vybrat si vhodnou obuv

NÁŠ TIP: Abyste si byli jisti, že vám turistická obuv sedne jako ulitá, přečtěte si před její koupi naše rady, na co se při výběru turistické obuvi zaměřit.

Kvalitní termoska Esbit

Termosku, ešus a vařič si přibalte, pokud plánujete vaření v přírodě

Termoska je vynálezem, který snad ještě nic nepřekonalo. Jelikož dokáže uchovat potřebnou teplotu tekutiny – v zimě teplý čaj a v létě chladnější vodu, je neodmyslitelnou součástí každé turistické výbavy. Její výběr je třeba přizpůsobit počtu osob a také délce výletu. Téměř litrová, kvalitní termoska, dokonce až se dvěma skleničkami, je ideální volbou i v případě náročnějších treků. Alternativou termosky, pokud nepotřebujete její izolační schopnosti, je kvalitní láhev. Při jejím výběru si ověřte, z jakého je materiálu a zohledněte její objem.

Samostatnou kapitolou je  vaření v přírodě. Abyste bez problémů založili oheň v přírodě, nezapomeňte si přibalit křesadlo. Kempingový vařič na plynovou kartuši je spolehlivým pomocníkem v případě několikadenní turistiky, je však třeba počítat s váhou kartuše a jejím objemem, jelikož ji budete muset nést i zpátky. Mezi základní nádobí na kemp patří nerezový hrnek s větším objemem, ze kterého si snadno můžete vychutnat i polévku či MRE balíček jídla na turistiku (Meal Ready to Eat), pokud jste si nepřibalili ešus či jiné kempové nádobí.

Malá baterka na svícení

Základní výbava pro turistiku, to je baterka a dalekohled

Baterky jsou nedílnou součástí zavazadla, pokud plánujete v přírodě i přespávat. Případně si nejste jisti, jestli váš návrat nebude až za snížené viditelnosti. Malou taktickou baterku oceníte i na prozkoumání špatně dostupných míst nebo nově objevené jeskyně. Na noční turistiku, která již v našich končinách také není raritou, si přibalte raději praktickou čelovku. Volné ruce a nastavitelný paprsek světla jsou k nezaplacení. 

Druhou, neméně důležitou součástí každé turistické výbavy, je dalekohled. Využijete ho dokonce i v případě, kdy se vypravíte s rodinou na nenáročný výlet do přírody a budete chtít pozorovat vzdálenější okolí. Pokud při balení vaší výbavy rozhodují skutečně centimetry, možná vám postačí i maximálně skladný monokulár. Přečtěte si, jak vybrat ten, který splní vaše požadavky

Lékárnička, paracord a survival výbava pro případy nouze

V přírodě jste mnohokrát odkázáni sami na sebe. Pokud se ocitnete v situaci, kdy je v ohrožení vaše bezpečnost, případně potřebujete ošetření, přichází na řadu lékárnička. V nejnutnějších případech je k nezaplacení nouzový set, který obsahuje píšťalku, minikompas a mini zrcátko s křesadlem. Zabere vám skutečně jen několik centimetrů v zavazadle, ale v okamžiku, kdy jste bezradní, bude nejcennější částí vaší výbavy. 

Pokud však víte, že vás čekají náročné podmínky nebo naopak nevíte, co lze od terénu očekávat, přibalte si set na přežití ve vodotěsném pouzdře. Dostanete ho dokonce i v efektním a důmyslném balení – paracordové šňůře. Tu si koneckonců můžete koupit i samostatně. Paracordovou mikrošňůru využijete v mnoha případech. Například i ve chvíli, kdy budete potřebovat uchytit nouzovou plachtu.

Dobré rady na závěr: Jak se sbalit do batohu na túru?

Pravdou je, že časem a zkušenostmi získáte svůj vlastní postup, jak se prakticky sbalit do batohu tak, abyste měli místo pro vše potřebné, a zároveň nemuseli vytahovat polovinu věcí, než se dostanete k té, kterou právě potřebujete. Do té doby vám možná poslouží následující tipy.

  • Věci, které pravděpodobně nebudete potřebovat, ukládejte na spodek batohu. Ty, které chcete mít po ruce, patří navrch.

  • Využívejte možnosti rozšíření batohu, klipsy, karabinky a různé systémy, díky kterým budete mít přímo v batohu více místa. 

  • Lékárnička, voda a hygienické potřeby by měly být dostatečně dostupné kdykoli potřebujete. 

  • Předtím, než si batoh vysadíte na ramena, ujistěte se, že je vše pořádně zajištěno a pevně připoutáno.

  • Nejpotřebnější věci - telefon, peníze, doklady, kompas a mapu uložte do vodotěsných obalů.

  • Objemné a těžké věci zabalte co nejblíže k těžišti, tedy k zádům.

                                                                                                                                                                                                                                                   

Věříme, že se vám i díky našim tipům podaří sbalit na nejbližší túru nebo výlet tak, abyste využili maxima prostoru v batohu a zároveň si s sebou vzali vše, co budete potřebovat. Ještě stále není váš seznam kompletní? V ARMYNAKUP-u naleznete vše, co vám ve výbavě na turistiku nesmí chybět.