Vojenské hodnosti pomáhají klasifikovat a jasně rozlišovat vojenské příslušníky podle jejich zařazení vyplývajícího z jejich zkušeností a odbornosti. Hodnosti vojáků se liší podle toho, v jaké zemi se nacházíte, případně v závislosti na dané organizaci (například v případě spolupráce v obranné mezivládní organizace NATO apod.). To, jaké hodnosti mají příslušníci vojska, prozrazují jejich uniformy, ale také vojenské nášivky/patche. Zajímá vás víc?
V nejbližších řádcích se dočtete vše potřebné, pokud googlite více informací k vojenským hodnostem sk nebo vás dokonce zajímají staré vojenské hodnosti a odznaky.
Co jsou vojenské hodnosti ak čemu slouží?
Vojenské hodnosti představují konkrétní stupeň v rámci hierarchie vojenských ozbrojených sil. Podle dané hodnosti vojáků se určuje postavení, povinnosti, pravomoci a také autorita. Právě díky této hierarchii je vojsko a armádní složky té které země organizovány a představuje instituci s jasnými a přehlednými pravidly.
Význam vojenských hodností
Vojenské hodnosti přesně určují postavení daného příslušníka vojenského sboru v celkové organizované hierarchii. Díky tomu je jasně definováno kdo zde nyní velí. Každý stupeň hodnosti vojáků je důležitý pro komplexní fungování organizace a také pro její efektivní řízení. Jinak řečeno, díky tomu i v rámci vojska s desetitisíci vojáků pravá ruka ví, co dělá levá.
S hodností vojáka vždy přicházejí i povinnosti a pravomoci. Při rozdělení úkolů je tedy mnohem snazší dosáhnout výsledků a velmi rychle rozdělit procesy nebo komplikované vojenské operace na dílčí úkoly.
Hierarchie vojenských hodností navíc výrazně pomáhá udržovat disciplínu a pořádek v řadách vojáků. Základem je respektování autority nadřízené vojenské hodnosti a jejích rozkazů. Armáda však není systémem uzavřených úrovní. Vzděláváním, absolvováním potřebného času a získáváním zkušeností mohou vojáci postupovat do vyšších vojenských hodností.
Jak se označují hodnosti vojáků?
K označení vojenských hodností slouží různé symboly a také způsoby, jak jednoduše už při pohledu na uniformu rozeznat, jakou hodnost voják má. Ty by měly být vždy na viditelném místě. Mluvíme zejména o přední straně uniformy, kapsách nebo oblasti ramen v podobě různých výložek. Kromě toho však zmenšená forma hodnosti může zdobit čepici a jiné součásti kompletní výstroje vojáka. Příkladem jsou:
Symboly vojenských hodností
Vhodně umístěné na viditelném místě uniformy jasně říkají, do jaké hodnosti se voják zařazuje. Mohou to být hvězdy, křížky, vlnovky nebo různé jiné symboly, které danou hodnost signalizují. Příkladem jsou známé hvězdičky v armádě Spojených států amerických. Zatímco americký generál nosí uniformu se čtyřmi hvězdičkami, na uniformě plukovníka se vyjímá jen jedna, zato velká hvězda.
Vojenské výložky
Vojenské výložky jsou malé pásy, které se nacházejí na ramenou uniformy. Mohou být odlišeny barevně, čísly, knoflíky různého typu nebo jinými značkami, které symbolizují danou vojenskou hodnost.
Patche
Patche, jinak řečeno malé textilní nášivky, jsou další alternativou pro zobrazení příslušné hodnosti vojáka. Nosí se na rukávech, případně na kapsách uniformy nebo v jiných jejích částech. Aby se daly pohodlně na uniformu přiložit a opět v případě potřeby vyměnit, často jsou v provedení nášivek na suchý zip.
Medaile a odznaky
Kromě výše uvedených označení vojenské hodnosti, mohou příslušníci vojska nosit i různé medaile a odznaky, které odrážejí jejich příslušnost k té které armádě a jejich výkony či ocenění. Dokonce některé z těchto medailí mohou být vnímány jako součást uniformy, protože právě podávají informace o vojenské hodnosti.
Jak jsme již zmínili, hodnosti vojáků se mohou v rámci každé země lišit. Jaké vojenské hodnosti se používají v SR?
Vojenské hodnosti SR. Které co znamenají?
Základní přehled hierarchie vojenských hodností Ozbrojených sil Slovenské republiky sestává ze tří hlavních skupin – poddůstojníků, důstojníků a generálů. Kromě toho je zde jakýsi základ – takzvané mužstvo vojska. V každé z nich jsou další konkrétní hodnosti vojáků, ke kterým náleží povinnosti a také pravomoci. S ohledem na odslouženou dobu, vzdělání a zkušenosti mohou vojáci postupovat na vyšší a vyšší hodnosti a dosáhnout tak značného postupu. Toto je jejich přehled:
Mužstvo jako základní kámen pro vojenské hodnosti v SR
- voják 1. stupně
- voják 2. stupně
- svobodník
- desátník
Mužstvo Ozbrojených sil SR tvoří vojáci, kteří se z pohledu hierarchii hodností nacházejí na samém spodku pyramidy. Jedná se o vojáky 1. stupně, kteří procházejí základním výcvikem. Po jeho úspěšném absolvování přichází na řadu vojenská hodnost vojáka 2. stupně. Člen vojska, který musí být v pohotovosti, dle potřeby připravený nejen fyzicky a znalostmi, ale i svojí výbavou. O něco výše – zejména co se týče připravenosti a také zodpovědnosti za níže postavené vojáky, je svobodník. Ještě o krůček výše je v rámci hierarchie mužstva desátník. Ten je zodpovědný nejen za sebe, ale především za připravený kompletní mužstvo nebo dokonce velení v případě potřeby.
Poddůstojnické vojenské hodnosti v SR
Na vyšším postavení v rámci hierarchie Ozbrojených sil SR jsou poddůstojníci. Konkrétně:
- četař
- rotní
- rotmistr
- nadrotmistr
- štábní nadrotmistr
Již z názvu vyplývá, že jde o hodnosti, které mají za úkol odpovědnost za chod a fungování celé čety/roty. A to nejen z pohledu personálních požadavků a výcviku, ale také pro účely zabezpečení technického a zbrojního zázemí vojenského oddílu. Zároveň musí poddůstojníci efektivně a zodpovědně provádět příkazy nadřízených, tedy důstojníků a postarat se o jejich realizaci právě ve své četě. Zabezpečují dohled nad doržováním disciplíny mužstva a plněním jejich příkazů.
Důstojnické hodnosti vojáků na Slovensku
Důstojníků je z pohledu vojenských hodností šest. Sedmou hodnost podporučíka zrušil zákon 512/2002 Zz. V různých stupních hierarchie Ozbrojených sil Slovenské republiky jsou to:
- poručík
- nadporučík
- kapitán
- major
- podplukovník
- plukovník
Vojenská hodnost plukovníka zahrnuje velení štábu operačního velitelství nebo jakémukoli útvaru, který armáda zahrnuje. Plukovníkovi a přímo odpovídá podplukovník, vojenská hodnost s povinností velit vyhrazené brigádě, praporu nebo nadzemní letce. Majorovi, který se také organizačně účastní velení štábu nebo brigády podléhá vojenská hodnost o příčku níže - kapitán. Ten velí rotě a zajišťuje specifické činnosti v souladu s výše udělenými rozkazy. Mezi nejnižší důstojnické hodnosti patří poručík a nadporučík, kteří vykonávají samostatné úkoly po pověření od vyšší hodnosti.
Generálové - nejvyšší vojenské hodnosti v SR
Pokud si to rozebereme směrem shora dolů, na nejvyšší příčce je vojenská hodnost generál. Generálů je hned několik a jmenuje je prezident Slovenské republiky jako hlavní velitel Ozbrojených sil SR. O jeden stupínek níže je generálporučík, který se zasazuje v otázkách nejen národní, ale i nadnárodní bezpečnosti. Velkou část odpovědnosti za činnost armádních složek jim svěřených nesou generálmajor a brigádní generál, kteří velí pozemním jednodotkám, ale také vysunutým armádním úřadům mimo území SR.
Pro úplné shrnutí jde o následující hodnosti generálů:
- brigádní generál
- generálmajor
- generálporučík
- generál
Původ hodnosti vojáků a staré vojenské hodnosti
Potřeba vytvářet ve vojsku a ozbrojených silách strukturu, vyplynula z logické potřeby organizovat tak složitý útvar, jakým armáda je. Historie hodností vojáků proto sahá do daleké minulosti. Na jejich vývoj ovlivňovaly různé kulturní, historické a jiné společenské podněty, které formovaly charakter armády v dané zemi, ale také v určitém období. Mnohé staré vojenské hodnosti již zanikly, protože moderní ozbrojené síly mají inovovanou hierarchii, přizpůsobenou charakteru země a potřebám armády.
Pro krátký přehled zmíníme zajímavé staré vojenské hodnosti v různých koutech světa a v odlišných obdobích.
Staré vojenské hodnosti
- legát
- tribun
- rytíř
- vévoda
- maršál
- konstábl
- a pod.
Existuje ještě velké množství vojenských hodností, které již v určité zemi zanikly před delším obdobím, ale v jiné stále tvoří efektivní součást vojska (příkladem je hodnost vojenský gubernátor).
Staré vojenské hodnosti v SR
I Ozbrojené síly Slovenské republiky procházely inovacemi a změnami, výsledkem čehož bylo zrušení některých hodností nebo naopak jejich vznik. Je to však přirozený proces, který vyplývá z potřeb efektivněji řídit celé vojsko a dokázat adekvátně reagovat na jakoukoli situaci, při které se vyžaduje zásah armády. Zde je několik starých vojenských hodností, které byste momentálně v naší armádě nenašli:
- podporučík – hodnost zrušena v roce 2002
- armádní generál – hodnost zrušena v roce 2002 vznikem hodnosti generál
Podařilo se vám zorientovat ve vojenských hodnostech a jejich významu? Věříme, že vám tento článek přinesl potřebný přehled. Pokud byste si rádi doplnili svou sbírku nášivek nebo odznaků, velkou nabídku naleznete na www.armynakup.cz.