Zimní bundy v zimě, jarní bundy na jaře. Pokud jste však již řešili dilema - jak najít a vybrat bundu podle svých požadavků zřejmě víte, že tak snadné to není. Zejména pokud se na nás z regálů v obchodě az e-shopů valí široká nabídka bund a kabátů, ve kterých se někdy těžko zorientovat. Pomoc je však jednoduchá.
V následujícím článku jsme si pro vás připravili rady a tipy, jak si najít vhodnou bundu do každého počasí a zohlednit i případné outdoorové aktivity či váš osobní vkus.
Rozdělením na zimní bundy a jarní bundy to nekončí. Zorientujte se v jednotlivých druzích
K tomu, abyste našli bundu, která dokonale splní vaše potřeby, a zároveň se hodí na volný věšák ve vašem šatníku nebo zapadne jako chybějící dílek puzzle ve vaší výbavě, potřebujete pro začátek jen jedno. Vědět, který typ bundy je vhodný nejen vzhledem k počasí, ale i nárokům na aktivitu , kterou plánujete v bundě provádět.
Vybíráme bundy podle ročního období
Nejzákladnějším rozdělením je to, které nám určuje jeden z nejviditelnějších parametrů větrovek – jejich tloušťka a schopnost ochrany před chladem. Avšak pozor, pokud jste si mysleli, že platí pravidlo „čím tlustší bunda, tím mi bude teplejší“, vyvedeme vás z omylu. Tloušťka bundy neznamená automaticky optimální termoregulační podmínky, které potřebujete například při turistice nebo lyžování. Jaké typy tedy známe?
Zimní bundy
Základní funkcí zimní bundy je, aby chránila svého nositele před nepříjemným větrem, případným deštěm nebo sněhem a samozřejmě sníženou teplotou prostředí. Na trhu je však hned několik různých typů, které se liší zejména povrchovou úpravou, ale také podšívkou nebo takzvaným futrem. Ve hře je například vyhledávaná lyžařská bunda s membránami, které pracují nejen s odolností vůči deštivému a vlhkému počasí, ale i teplotou a případnou vlhkostí vašeho těla pod samotnou bundou. Podstatné je uvědomit si, při jaké aktivitě budete zimní bundu využívat a tak trochu i to, v jakém teplotním rozmezí se plánujete pohybovat. Pro volnočasové aktivity, ale i procházku v přírodě v chladnější zimě skvěle poslouží zimní bunda s teplou podšívkou, vysokým límcem a zateplenou kapucí.
Dostatečně odolný a naimpregnovaný svrchní materiál ochrání nositele před chladným větrem i případnými přeháňkami. O něco více aktivních možností nabízí bunda z mírně elastického materiálu se sportovním střihem. Ocení jej zejména ti, kteří se pohybují v exteriéru i v zimním období a hledají spolehlivou větrovku. Díky dostatečnému vodnímu sloupci je ochrání i před deštěm a optimální průvzdušnost zajistí bezproblémovou termoregulaci těla i při náročnější fyzické aktivitě.
Jarní a podzimní bundy
Známe je i pod pojmem přechodné bundy. Mezi nejpodstatnější ukazatele, které byste si při výběru bundy do přechodného počasí měli všímat, je vodní sloupec. Právě ten určuje nepromokavost bundy. Vodní sloupec se definuje v laboratorních podmínkách a jeho hodnota udává, kolik milimetrů vysokému sloupci vody je schopna bunda odolat, než prosákne. Pozor však na detaily, jako jsou zip, švy nebo otvory pro odvětrávání. Často jsou totiž vstupní branou k průniku vody tato místa.
Pro snadnou turistiku, procházku v lese, ale i každodenní pohyb ve městě vám ideálně poslouží mírně zateplená voděodolná přechodná bunda, která díky silné impregnaci softshellu dosahuje výšky vodního sloupce 5000 milimetrů. Pokud však nepromokavost větrovky řešit nepotřebujete, zcela určitě se porozhlédněte po bundě z příjemného bavlněného materiálu s teplejší podšívkou, která vás ochrání před chladnějším počasím a větrem.
Vybíráme bundy podle aktivity
Kromě aktuální teploty venku a ročního období je velmi důležité i to, pro jakou aktivitu bundu potřebujete. Ke každodennímu nošení můžete využít i funkční bundu, naopak to ovšem neplatí. Outdoorové aktivity totiž často vyžadují vyšší nároky na materiál i samotný střih větrovky.
Bunda pro každodenní nošení
Takový typ bundy nesmí chybět v žádném šatníku. Přestože nemusí splňovat žádné nároky na materiálové složení, odolnost vůči vlivům počasí, ani ochranu před chladem, mnozí z nás po ní sahají nejčastěji. Na přesuny autem nebo hromadnou dopravou, zda během teplých podzimních večerů skvěle padne vhod lehká přechodná bunda ve stylu bomber. Alternativou do chladnějšího počasí jsou zimní bundy ve stylu parka. Ty díky vyjímatelné vložce poskytnou potřebnou ochranu v zimních měsících, ale klidně je po jejím odebrání můžete využít také jako jarní bundy.
Bunda vhodná pro turistiku/outdoorová bunda
Pro aktivní turisty nebo ty, kteří rádi tráví čas v exteriéru v jakémkoli počasí, je na místě poohlédnout se po nabídce větrovek s vyšším vodním sloupcem, případně bund určených přímo do deště. Zajímavou variantou jsou modely, které připomínají mikinu, avšak díky voděodolnému softshellu poskytují ochranu pro milovníky pobytu v přírodě i v mírně chladnějším počasí. Pružnější a měkčí materiál, který neomezuje v přirozeném pohybu, je v tomto případě výhodou, kterou ocení nejeden turista.
Bunda vhodná pro sport nebo aktivní výkon služby
A nakonec, nesmíme zapomínat ani na sportovce nebo ty, pro které je pohyb v exteriéru součástí zaměstnání či výkonu služby. Běžci, lyžaři, ale i snowboardisté a skialpinisté ocení bundy s nízkou hmotností, ale naopak s vysokým vodním sloupcem a průvzdušností, která jim zajistí optimální termoregulaci. Odvětrávací otvory a speciální membrány se i během aktivního pohybu postarají o teplotní komfort a rovnováhu bez nepříjemného pocení.
Vybíráme bundy podle střihu
Střih větrovky a její celkový vzhled je důležitý ukazatel při výběru zimní i jarní (přechodné) bundy. Obecně platí, že delší bunda chrání i oblast nižší části páteře nebo dokonce zadní hýžďové svaly. Tyto bundy však nelibují všichni. Ve srovnání s těmi krátkými totiž mohou nositele mírně omezit v pohybu či aktivitě.
Dlouhé nebo krátké bundy
Dlouhé bundy jsou oblíbené zejména v zimním nebo sychravém počasí, kdy dokážou poskytnout prodlouženou ochranu směrem ke kolenům. V případě kratší bundy je na oplátku zajištěna dostatečná mobilita, například při turistice nebo sportovních aktivitách. Právě z těchto důvodů je třeba již při výběru bundy popřemýšlet nad tím, které z uvedených výhod jsou pro vás větším přínosem.
Anoraky
Název bundy speciálního střihu má kořeny v německém názvu Anorak (větrovka). V čem jsou anoraky od ostatních zimních či jarních bund odlišné? Základním prvkem je zip, který se netáhne po celé délce bundy, ale jen v její horní polovině. Ve spodní přední části se nachází praktická kapsa. Model z odolnějšího materiálu s podšívkou dokáže spolehlivě ochránit v chladnějším počasí ať už při turistice nebo volnočasových aktivitách. O něco flexibilnější jsou anoraky s bočním zipem po celé délce boku. Jejich oblékání (přes hlavu jako mikina) není tak náročné a navíc boční otvory lze použít k odvětrávání.
Bombery
Bombery jsou známé zejména svým originálním střihem, který připomíná leteckou bundu. "Nafouknutá" horní část končí přímo v pase, ale i přesto dokáže zimní bomberu zahřát svého majitele i v chladnějším počasí. Spolu s charakteristickou vnitřní oranžovou barvou si tak bombery získaly milovníky po celém světě. Ti nakonec nemusí zoufat ani v jarním či letním období, kdy mohou sáhnout po lehké bomberu bez hrubé podšívky. Charakteristické znaky, jako mohutný zip a boční kapsa, nechybí ani na těchto modelech. I díky nim se pánské bombery staly součástí každodenních outfitů nejen jako funkční, ale také každodenní oblečení.
Vybíráme bundy podle materiálu
Právě materiál rozhoduje o základních vlastnostech větrovky a jejím dalším využití. Určitě jste zachytili pojmy jako softshell, fleece (fleece) a speciální názvy membrán, kvůli kterým cena bund často roste směrem nahoru. Výjimkou nejsou ani kombinace materiálů, díky čemuž dokáže bunda chránit před vlivy počasí, ale naopak její nositel dokáže odvětrávat nadbytečné teplo směrem ven, zpod bundy. Jaké materiály patří mezi nejznámější?
Nepromokavé bundy s membránou
Přestože by se mohlo zdát, že voděodolnou bundu potřebují zejména ti, kteří vyznávají aktivity v exteriéru, dnes se po bundách s vysokým vodním sloupcem ohlíží každý, kdo je zvyklý řešit bundu na několik sezón, případně nedrží ve skříni několik větrovek zvlášť do každého počasí. Nejvyšší stupeň ochrany poskytují ty, které obsahují speciální tex membránu. Detaily, jakými jsou například podlepené švy, lze vidět zejména u speciálních modelů, které dokážou odolat i několikahodinovému dešti. Využívají se často i jako vrchní vrstvy oblečení a výstroje v armádě či policii, jelikož nejsou zateplené.
Softshellové bundy
Softshellová bunda patří mezi nejvyhledávanější právě díky vlastnostem materiálu. Měkký a poddajný povrch poskytuje nositeli dostatečné možnosti pro volný a přirozený pohyb a zároveň jej chrání před chladem a větrem pomocí vnitřní vrstvy z flísu. Díky dodatečné impregnaci jsou také softshellové bundy odolné vůči srážkám a vlhkému počasí. Velkou výhodou je i průvzdušnost materiálu, kterou oceníte při zvýšené pohybové aktivitě. Softshell totiž absorbuje případný pot a distribuuje jej do vnějšího okolí při zachování optimální teploty těla.
Flísové bundy
Přestože je fleece oblíbeným materiálem pro hřejivé mikiny, existují i bundy, které jsou vyhledávány právě kvůli termoizolačním vlastnostem, které flís má. Už na první dotek je jasné, že odolnost takové bundy vůči vodě je o něco snížena, avšak velmi často zastupuje právě střední – hřejivou vrstvu oblečení. V jarním a podzimním suchém počasí plnohodnotně nahradí vrstvu horní. Velmi oblíbené jsou modely, které mají zpevněnou oblast lokte nebo zad, případně jsou flísové bundy v této části zkombinovány s odolnějším softshellem.
Jaká jsou kritéria výběru pro zimní, jarní či jakékoli jiné bundy?
Vybrat si z velkého množství typů bund je opravdu náročné. Pokud však zohledníte všechny důležité body výběru, zcela jistě najdete ideální zimní bundu nebo přechodnou větrovku.
Střih bundy
Střih bundy určuje nejen její vzhled, ale i to, jak se v ní nositel cítí. Pokud jste dosud pokukovali po pánské bomberu, ale ještě jste si ji nevyzkoušeli, před koupí nové bundy je ten správný čas napravit to. Lehce se totiž může stát, že se zrovna v tomto typu bundy nebudete cítit příjemně z důvodu jejího specifického střihu. Druhým důležitým bodem jsou tělesné proporce a typ postavy. Některé střihy dokáží krásně vyzvednout přednosti, jiné naopak právě nedostatky. Dříve, než se pro konkrétní střih rozhodnete, ověřte si, zda se v něm dobře cítíte a zda svědčí vašemu typu postavy.
Barva a vzor bundy
Barva bundy hraje při výběru důležitou roli. Měla by odpovídat nejen vašemu vkusu, ale také účelu, pro který si bundu kupujete. V nabídce turistických bund najdete většinou méně křiklavé a přírodní barvy. Taktické bundy nebo větrovky a kabáty určené k výkonu povolání mají dokonce specifický „maskáčový“ vzor, případně si můžete vybírat z odstínů zelené a šedé. Neutrální barvy a jemné vzory jsou pak ideálním řešením i pro bundy pro volnočasové aktivity, jelikož jsou snadno kombinovatelné se zbytkem vašeho šatníku.
Materiál bundy
Materiál, ze kterého je bunda zhotovena, má přímý vliv na její funkčnost a odolnost. V případě zimních bund si stále vedoucí pozici drží peří jako skvělý izolant. Aby však jeho schopnosti časem nevymizely, vyžaduje adekvátní péči. Oblíbenou alternativou je duté vlákno v kombinaci s odolnou membránou na povrchu bundy, která dokáže nahradit přirozenou průvzdušnost klasického peří a často po ní sahají i aktivní sportovci. Podstatným ukazatelem je již zmiňovaný vodní sloupec. Jeho hodnoty lze dosáhnout i u softshellových bund pomocí doplňkové impregnace.
Softshell spolu s vnitřní fleecovou vrstvou dokáže oslovit nabídkou bund do přechodného, ale i mírně chladného počasí. A to zejména svojí lehkostí, průvzdušností a odolností vůči větru i srážkám. Tenké bundy s membránou poslouží skvěle na podzim a jaro, ale také jako vrchní vrstva, například v chladnějším počasí. Nuže, a nakonec je na místě zmínit i klasické bavlněné bundy, které sice nepatří mezi funkční, ale na rychlé přesuny v teplejším počasí bez srážek poslouží bez problémů.
Velikost bundy
Při určování velikosti bundy byste měli zpozornět zejména v případě, že si objednáváte bundu prostřednictvím internetu. Každý výrobce, ale i model bundy, může mít v číslování značné odchylky. Ve specializovaném e-shopu s bundami naleznete tabulku o rozměrech, díky které přesně víte, které číslo vám sedne jako ulité. Apropo, pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, obvykle se doporučuje koupit si tu větší. Vždy je totiž třeba počítat s určitou rezervou pro další vrstvu v případě chladnějšího počasí. Navíc, pokud hledáte bundu, ve které se budete aktivněji pohybovat (turistika, outdoorové sporty apod.), pár centimetrů navíc přijde určitě vhod.
Vybrat si vhodnou bundu opravdu není jednoduché. Zimní bundy, jarní bundy, softshellové bundy, anoraky, pánské bombery… Na trhu je skutečně řada druhů a typů, které mají specifické vlastnosti. Věříme však, že i díky našemu článku máte o nabídce větrovek o něco jasnější představu. Nakonec platí, že neexistuje jedna jediná univerzální bunda do každého počasí a pro všechny účely. Pokud se však rozhodnete správně, jejich počet dokážete zcela jistě zredukovat. Nevíte si pořád při výběru bundy rady? V ARMYNAKUP-u vám podáme pomocnou ruku a v široké nabídce bund a kabátů najdeme tu, která splní vaše požadavky.