Přechodná bunda: Jak si vybrat vhodnou jarní a podzimní bundu?

 Přechodná bunda: Jak si vybrat vhodnou jarní a podzimní bundu?>

Přechodná bunda je vrchní část oděvu určená pro období jara a podzimu, případně času, kdy ještě počasí nevyžaduje hrubší oděvy. Rádi byste se poohlédli po nové nebo si nad tím, jak vybrat vhodnou přechodnou bundu lámete hlavu každý rok? V tomto článku se dozvíte všechny potřebné informace, které vám při výběru dámské i pánské přechodné bundy pomohou nalézt konečně tu pravou.

Jaké jsou výhody přechodné bundy?

Přechodné bundy, vycházející už z jejich názvu, jsou tím správným oblečením, po kterém sáhnout v takzvaném přechodném období mezi létem a zimou a naopak. Obecně platí, že teplota přibližně kolem 15 °C je tím momentem, kdy můžete schovat zimní a vytáhnout jarní bundu. Samozřejmě vše závisí na konkrétních povětrnostních podmínkách a také osobních preferencích. Pro někoho je zmiňovaná teplota ještě příliš nízká a teplo tlusté bundy jen stěží vymění za tenčí. Jaké jsou hlavní výhody přechodné bundy?

Jarní i podzimní přechodná bunda

Přechodná bunda nás chrání před vlivy počasí

Jako svrchní oděv plní přechodné bundy zejména ochrannou funkci. V základní výbavě šatníku každého z nás by neměla chybět nepromokavá přechodná bunda pro běžné použití. Pro ty, kteří rádi vyrážejí do přírody nebo se často pohybují v exteriéru, sehrává velkou roli i odolnost vůči větru a možnost rychle zareagovat na proměnlivé výkyvy počasí.

Jedna přechodná bunda pro více účelů

Mnohé přechodné bundy svým všestranným designem nabízejí možnost sáhnout po nich při různých příležitostech. Univerzální černá přechodná bunda klasického střihu je určitě správná volba na cestu do práce, ale také víkendový výlet s rodinou nebo lehkou turistiku v přírodě.

Pohodlné a skladné přechodné bundy mají v oblibě všichni

Velkým benefitem těchto bund je právě komfort. Jejich nošení je většinou příjemnější, než v případě hrubé zimní bundy, ve které se hůře pohybujeme a navíc je i problematické nosit ji s sebou například v momentě, kdy si bundu sundáme. V tomto směru mají jarní bundy – letmo přehozené přes ruku, tašku nebo rameno, jednoznačně navrch.

I funkční bundy jsou trendy a mají styl

Některé mohou být více casual nebo elegantnější, jiné naopak více outdoorové. O stylu napovídají prvky, jako například přezky, speciální materiály (softshell) nebo konkrétní vzory (maskáčová přechodná bunda) a podobně. Dámské i pánské přechodné bundy podléhají navíc různým designérským trendům.

Maskáčová přechodná bunda

Bohatý výběr přechodných bund a dostupnost

Na trhu je dnes široká nabídka přechodných bund z různých materiálů a od různých značek. Záleží tedy na osobních preferencích, sympatiích se značkou a také rozpočtu, pro kterou konkrétní bundu se rozhodnete. Zatímco ty na každodenní nošení naleznete v téměř každém e-shopu nebo prodejně s oděvy, funkční a outdoor přechodné bundy hledejte u specializovaného prodejce.

Nenáročná péče o přechodnou bundu

Způsob, jak pečovat o podzimní nebo jarní bundu, lze bez problémů vyčíst ze štítku na bundě. Zatímco klasické materiály snadno očistíte nebo rovnou operete v pračce, pozor v případě těch speciálních. Voděodolné nebo naimpregnované bundy je třeba prát bez použití čistících přípravků, případně s takovými, které jsou pro tyto materiály určeny. Funkční bundy se po vyčištění zvyknou znovu naimpregnovat, aby se jejich odolnost zvýšila.

Podle čeho si vybírat přechodnou bundu?

Výběr přechodné bundy je okamžik, kdy byste se měli zamyslet nad několika důležitými dotazy. Vybrali jsme ty, které vám po zodpovězení pomohou najít tu správnou přechodnou bundu s ohledem na vaše potřeby.

Účel, k jakému se přechodná bunda používá


Zatímco v případě ročního období nebo počasí je to zřejmé, aktivity, které budete oblečeni v bundě provádět, výrazně ovlivňují její výběr. Patříte k milovníkům turistiky nebo outdoor sportů? V tom případě tomu přizpůsobte i výběr bundy (voděodolnost, funkčnost a podobně). Stylová jarní bunda nebo podzimní kabát budou zase vhodnou volbou pro každodenní nošení do práce.

Z jakého materiálu jsou přechodné bundy?

Materiál, který se na přechodné podzimní i jarní bundy využívá, je opravdu různý. Při výběru vhodné bundy hraje však velmi významnou roli, protože určuje její odolnost a úzce souvisí s výše zmíněným účelem. Klíčové je uvědomit si pohodlí, které materiál nabízí a jeho funkční vlastnosti.

Kvalitní materiály přechodné bundy

Přírodní materiály


Příkladem je oblíbená bavlna nebo flanel, který se z bavlny a vlny vyrábí. Takové přechodné bundy jsou příjemné, hřejivé a přizpůsobivé tvaru postavy. Nepatří však mezi ty, které vám zaručí spolehlivou ochranu při nepříznivých povětrnostních vlivech.

Syntetické materiály

V tomto případě mluvíme o odolnějších přechodných bundách, ale na druhé straně neposkytují umělé materiály, jako například nylon nebo polyester, až takový tepelný komfort, jako ty přírodní. Vynikají však voděodpudivostí a také odolností, kterou využijete při různých outdoor aktivitách (oder, roztržení).

Oblíbený softshell a přechodné bundy s membránou

Alternativa, kterou si oblíbily všechny věkové kategorie, jsou přechodné softshellové bundy. Jsou ve velké míře voděodolné, ale zároveň i prodyšné. Jsou tedy tou správnou volbou i pro aktivnější volnočasové využití. O třídu lepší vlastnosti nabízejí bundy s membránou (například Gore-Tex), které chrání před vlhkostí zvenčí, ale aktivně odvádějí vlhkost z těla, která se kumuluje pod bundou.

Velikost a správný střih přechodné bundy

Představte si túru do hor v bundě, která vám je příliš těsná. Nepokazilo by to celkový zážitek z vaší oblíbené aktivity? Při výběru funkční přechodné bundy nezapomínejte, že se v ní budete pohybovat, popřípadě vyvíjet nějakou sportovní aktivitu. Bunda by vás neměla omezovat a zároveň by neměla být příliš velká, aby vám nebylo chladno nebo abyste se necítili nekomfortně.

Při výběru velikosti se řiďte rozměry bundy, který prodejce/výrobce uvádí a pokud máte možnost bundu si vyzkoušet, klidně ji otestujte při natažených rukou směrem vpřed, ohnutím v loktech nebo jiných náročnějších úkonech.

Styl a osobní preference

Nejdůležitější roli hraje fakt, jestli se vám bunda líbí. Naštěstí, dnes i mnohé funkční přechodné bundy naleznete v různých barevných provedeních, takže sladit ji s ostatními částmi výbavy není žádný problém. Právě tak, jak najít bundu ve stylu, který vám vyhovuje nejvíc.

Cena. Kolik stojí kvalitní přechodná bunda?

Cena je často rozhodujícím faktorem, který výběr bundy omezuje. Dražší přechodné bundy jsou často ty značkové, ale pokud se lépe podíváte na parametry, snadno zjistíte, že i za méně peněz můžete najít kousek, který dokonale splní vaše nároky, akorát mu chybí známé logo. Nepopiratelnou výhodou značkových přechodných bund je však zákazníky ověřená kvalita a jistota, že se vám bunda po jedné sezóně nerozpadne. 

Při výběru se tedy zkuste poradit s prodejcem, který má často i zpětnou vazbu od spokojených a nespokojených zákazníků a najde kompromisy v různých cenových hladinách. Investice do přechodné bundy, zejména té funkční, která nepodléhá nestabilním módním trendům, však není na jednu sezónu. Pokud jste našli ideální kousek, ale je mimo váš rozpočet, rozhodně jej doporučujeme raději přehodnotit. Několikanásobně se vám vrátí v podobě pohodlného kousku svrchního oděvu pro všestranné využití.

Dámská versus pánská přechodná bunda. Jsou mezi nimi rozdíly?

Pánské přechodné bundy mají obvykle rovný střih a vyznačují se různými praktickými úschovnými kapsami. Charakteristická je pro ně dostatečně široká záda a také ramena. Dominují zejména tmavé barvy, jejich nenápadné odstíny nebo méně výrazné vzory. Ty dámské, i včetně těch funkčních, nabízejí většinou celou paletu barev a kombinací. V některých případech je přechodná bunda přizpůsobena výraznějším ženským křivkám – zúženým pasům nebo takzvaným A-čkovým střihem či prodlouženou verzí. 

V zásadě však platí, že při výběru bundy mohou dámy sáhnout i po pánské přechodné bundě, pokud jim vyhovuje barva, střih a velikost. Případně, někteří výrobci nabízejí také unisex varianty, které sedí stejně mužům jako ženám. Ten rozdíl je vždy o konkrétní osobě.

Jak správně vrstvit? Využijte přechodné/jarní bundy

Jarní a podzimní počasí – tedy období, kdy nejčastěji saháme po přechodných bundách, dokáže být opravdu proměnlivé. Někdy je opravdu obtížné zvolit si správnou bundu, když ráno ještě pokouší naše tělo jemný mráz a odpoledne už slunce probouzí spící přírodu. Podobně je to i na podzim, kdy se počasí dokáže během minuty zvrtnout ze slunečného na deštivé a větrné. Řešení? 

Vyzkoušejte vrstvení. Jedná se o způsob oblékání se, který se opírá o několik vrstev. Jejich přidáváním nebo odebíráním se snadno přizpůsobíte aktuálnímu stavu a dosáhnete optimálního teplotního komfortu, například i při outdoorových aktivitách, kdy je důležité zůstat v suchu a teple. Jaké jsou hlavní zásady pro správné vrstvení?

1. Vrstvy mají své pořadí – první je nejtenčí

Není tak docela jedno, jak jednotlivé kousky oblečení vyskládáte. Ta první , úplně nejzákladnější, by měla být tenká a měla by přiléhat těsně k tělu. Skvělou volbou je takzvané funkční prádlo. Jeho výhodou je, že zahřeje a zároveň dokáže odvést případnou vlhkost, která vzniká při zpocení.

2. Střední vrstva má za úkol izolovat

Může jí být mikina nebo svetr, klidně i z něco hrubšího materiálu, který dokáže i v chladném počasí zajistit dostatek tepla.

3. Vnější vrstva – přechodná bunda, chrání

Ideální vrchní vrstvou je přechodná bunda, která dokáže dostatečně odolávat nejen dešti a vlhkosti, ale také větru. Kdykoli, když se vám bude zdát, že jste to s vrstvením přehnali, zbavte se nejprve izolační – střední vrstvy a vrchnou si pro ochranu nechte na sobě. Nakonec, i taková letní bouře lze zcela zabrat.

Podařilo se vám načerpat informace, díky kterým už výběr přechodné bundy nebude pro vás jen zkoušením typu pokus - omyl? Věříme, že vám všechny výše uvedené tipy a rady pomohou najít takovou, která vám sedne jako ulitá. Ať už na běžné nošení nebo nejbližší outdoor dobrodružství.