Ověřené tipy, jak vybrat monokulár, který splní vaše požadavky

 Ověřené tipy, jak vybrat monokulár, který splní vaše požadavky>

Monokulár (monokulární dalekohled) je dalekohled, který je svým tvarem přizpůsoben pro pozorování vzdálených objektů a jevů jedním okem. Přestože má monokulární dalekohled skutečně široké využití, setkáváme se s ním méně často než s klasickým dalekohledem. V některých případech však dokáže poskytnout lepší pozorovací zážitek a komfortnější používání. 

Pokud jste se ještě v nabídce monokulárů nezorientovali, případně o nich uslyšíte poprvé, čtěte dále. V následujícím článku se dozvíte, jaké druhy a značky monokulárů známe a také ověřené rady, které vám při výběru vhodného monokulárního dalekohledu pomohou. 

Kapesní dalekohled versus monokulár velkých rozměrů

Pokud se řekne monokulár, v některých případech se jedná o kapesní dalekohled. kompaktních rozměrů, který má využití při volnočasových aktivitách (sport, turistika), ale také i jako součást profesionální výbavy (lesníci, myslivci, vojáci a podobně). 

Monokuláry, které slouží jako pozorovací dalekohledy (spottery a spektivy), mají však větší rozměry, kvůli kterým bychom je do kapsy jen sotva vešly. Jejich vlastností využívají zejména ornitologové, myslivci či astronomové, kteří od přístroje vyžadují spolehlivé přiblížení, kvalitní zaostření na detaily a jasný obraz. Nedílnou součástí takových monokulárních dalekohledů je možnost připevnění na stativ, díky kterému nehrozí rozostření obrazu z důvodu chvění rukou. 

Samostatnou skupinou jsou profesionální teleskopy, které mají také jeden tubus a dále se dělí na zrcadlové a čočkové hvězdářské dalekohledy. Naši pozornost však zaměříme na monokulární dalekohledy, které můžeme rozdělit na několik druhů.

monokulární dalekohled

Jaké typy monokulárů známe?

Rozdělení monokulárních dalekohledů se odvíjí zejména od jejich konstrukce, využití a speciálních funkcí, díky kterým jsou předurčeny pro určitý druh aktivit. 

Kapesní dalekohled/mini monokulární dalekohled

Tento typ monokulárů má název i kapesní dalekohled právě z důvodu minimalistických rozměrů. To jej předurčuje k praktickému využití ve chvílích, kdy klasický binokulární dalekohled nemáme po ruce a rádi bychom pozorovali vzdálenější objekty. Využít jej můžete při turistice, horolezectví, či procházkách v přírodě. Pro jeho bezproblémovou přepravu mají v oblibě monokulár i lesníci, vojáci či jiní terénní pracovníci, kteří sázejí na jeho nízkou hmotnost a snadné používání. 

Monokuláry s přímým nebo lomeným okulárem

Podle toho, jestli je tubus monokuláru přímý nebo lomený (v určitém úhlu), můžeme tyto optické přístroje dělit do dvou odlišných kategorií. Přestože jde o monokuláry s větší hmotností, stále mluvíme o kompaktních pomocnících, po kterých sahají pozorovatelé přírody, myslivci nebo pravidelní návštěvníci střelnic. Monokuláry s lomeným úhlem mají v rámci konstrukce svorku, pomocí které lze pohodně dosáhnout většího pozorovacího záběru, než v případě klasických přímých monokulárů. 

Monokuláry s přídavnými funkcemi a příslušenstvím

Existuje několik nejdůležitějších parametrů, které vám pomohou při užším výběru monokuláru. Jedním z nich jsou ED skla (Extra Low Dispersion), což v překladu znamená, že má optika extra nízkou disperzi. Pokud se rozhodnete pro monokulár s ED skly, můžete se těšit na výjimečnou barevnost a ostrost pozorovaného obrazu. 

Dalším rozhodujícím parametrem je plnění suchým dusíkem. Takto upravený monokulár je zárukou toho, že při náhlé změně teploty nedojde k rosení optiky, což by mohlo značně narušit proces pozorování.  

Na výběr máte ostatně i monokulární dalekohledy, které se prodávají přímo se stativem. V případě, že chcete sáhnout po optickém přístroji se zvětšením o hodnotě 16x a výše, připravte se na to, že bez stativu bude váš obraz nepříjemně rozechvěný, což ve výsledku omezí pozorování. Důvodem je i ten nejmenší pohyb rukou, který se znásobí a přenese do výsledného obrazu. Chcete-li tento rušivý prvek eliminovat, vybírejte monokuláry se stativem (zejména pro přístroje s vyšší hodnotou přiblížení).

Za zmínku stojí nakonec i monokulár s nočním viděním. Technologie, která umožňuje pozorování v noci, je oblíbeným pomocníkem pro myslivce na rozpoznávání zvěře, noční strážce nebo ty, kteří mají v oblibě pozorování přírody nejen během dne.

kvalitní monokulár

Který si vybrat: klasický (binokulární) nebo monokulární dalekohled?

Základní rozdíl mezi těmito dvěma pozorovacími pomocníky je v konstrukci. Už na pohled je zřejmé, že tělo monokuláru sestává z jednoho tubusu, ve kterém je osazen jeden objektiv, jeden okulár, zaostřovací kolečko pro nastavení přiblížení a zvětšení. Pokud nemluvíme o mini kapesních monokulárech, neměl by na konstrukci chybět ani stativový závit, pomocí kterého můžeme přístroj stabilizovat pro jasné a ostré pozorování. 

Pokud se zaměříme na otázku, zda je lepší sáhnout po monokuláru nebo klasickém dalekohledu, odpovědí jsou právě účel a okolnosti, za jakých plánujeme dalekohled využívat. Šetříte místo v zavazadle a hledáte kompaktního a nenáročného pomocníka, pomocí kterého dohlédnete i do vzdálenějších míst? V tom případě je volba jasná. Vyberte si monokulár. Který konkrétně?

Náš TIP: 

Zajímá vás více informací o klasických binokulárních dalekohledech? Přečtěte si našeho průvodce při výběru nejvhodnějšího dalekohledu právě pro vás.

Na co se zaměřit při výběru monokuláru?

Dříve, než se rozhodnete pro výběr konkrétního monokulárního dalekohledu, zcela jistě vám pomůže zohlednit právě následující parametry.

I při výběru monokuláru platí, že nejdůležitější je právě účel použití

Pokud jste se již zorientovali v nabídce monokulárních dalekohledů, zřejmě vám je jasné, že výběr konkrétního přístroje ovlivňuje zejména to, jak a kde budete dalekohled používat. Kromě základní volby mezi kompaktním kapesním dalekohledem a větším monokulárem nezapomeňte také na vliv prostředí, jakým je například vlhkost či atmosférické srážky. Podle toho vybírejte vodotěsný nebo voděodolný monokulární dalekohled, případně modely plněné dusíkem, se kterými vás nepřekvapí zmíněné nepříjemné rosení. 

Pro použití v terénu, kde může snadno dojít k poškození přístroje, nezanedbejte jeho konstrukční vlastnosti a možnosti ochranného pouzdra, popřípadě praktické pogumované provedení. Pro pozorování v noci, za snížené viditelnosti, je na místě poohlédnout se po monokulárním dalekohledu s nočním viděním. 

ARMYTEX TIP: Pro vyznavače turistiky v každém počasí a terénu, který dokáže překvapit, doporučujeme odolný a spolehlivý Monokulár FOMEI 10x25 BEATER s pogumovaným tělem.

Parametry hrají důležitou roli, ne vždy však platí, že čím větší číslo, tím lepší výsledek

Tato rada se týká zejména zmíněného přiblížení (parametr ZOOM). Jeho hodnota se uvádí jako první cifra před písmenem “x”. Ta optimální, v případě mini dalekohledů, je 8, případně 10. Znamená to, že objekt, který je vzdálen 100 metrů, uvidíte ve výsledku tak, jako by byl od vás v desetimetrové vzdálenosti. Čím však hodnota přiblížení stoupá, tím je pozorování náročnější na stabilitu monokuláru. Klasické držení v rukou tedy nemusí pro ostrý a jasný obraz postačovat, jelikož i jemný pohyb působí rušivě. Na řadu, v tomto případě, přichází stativ. To však už mluvíme o zařízeních, která do kapsy tak snadno neschováme. 

Druhým číslem v označení monokulárů (za písmenem “x”), je průměr objektivu. Ten určuje, kolik světla do monokuláru pronikne (čím větší průměr, tím více světla) a v konečném důsledku to, jak jasný obraz pomocí něj uvidíme. 

ARMYTEX TIP: Pro milovníky přírody, kteří si nepotrpí na extra výbavě či špičkových parametrech, ale rádi pozorují krásy okolí, je skvělou volbou kompaktní a cenově dostupný Monokulár Mil-Tec 10x25 camo s praktickým pouzdrem.

monokulární dalekohledy

Značka monokuláru určuje specifika výrobku. Při výběru vsaďte na kvalitu a ověřené recenze

Posledním parametrem výběru monokuláru, který naplní vaše očekávání a požadavky, je výrobce nebo jinak řečeno značka. Mezi nejznámější v našich končinách patří monokuláry značky Helios, Mil-Tec a mnohé jiné zvučné názvy, ve kterých se možná orientujete, a možná je slyšíte poprvé. 

V případě těch známějších však platí, že přinášejí na trh kvalitní výrobky v cenových hladinách, které se odrážejí nejen od parametrů, ale i zmíněných přídavných funkcí. Obecně lze říci, že pokud je vám sympatičtější některá z uvedených značek nebo specifický design či původ, klidně po ní sáhněte (za zmínku stojí i kvalitní monokuláry české značky Fomei). 

Při výběru vám pomohou i recenze spokojených uživatelů a rady odborníků v oblasti optických přístrojů. Nakonec, věříme, že i díky tipům a radám v tomto článku, najdete monokulár, který vám sedne přesně do ruky a splní všechny požadavky na vašeho nového praktického nebo speciálně vybaveného pomocníka.