Ošetření obuvi: Jak na nepromokavou obuv a proč vyzkoušet vyhřívané vložky do bot?

Ošetření obuvi: Jak na nepromokavou obuv a proč vyzkoušet vyhřívané vložky do bot?>

Nepromokavá obuv je základ pro každého turistu či milovníka pohybu v exteriéru za každého počasí. Péče o obuv je proto činnost, kterou byste měli osvojit, pokud chcete mít nohy v suchu a vytěžit z obuvi maximum. Přečtěte si tipy, jak pečovat o kožené boty různé úpravy od hladké kůže až po nubuk, ale také obuv s membránou

Navíc jsme si pro vás připravili přehled doplňků k obuvi, které dokáží vašemu komfortu dodat nový rozměr. Mimochodem, víte, jak fungují vyhřívané vložky do bot?

Jak pečovat o kožené boty a kdy použít krém na obuv?

Všeobecné principy: Proč řešit ošetření obuvi?

Důvod, proč se vlastně ošetřením obuvi zabývat, je většinou jasný. Pokud si chcete výhody bot, pro které jste si je vlastně pořídili, užívat co nejdéle, je třeba o ně pečovat podle doporučení výrobce. Zejména v případě bot se speciálním zaměřením, kam patří například turistická a taktická obuv. Se správným přístupem a doplňky, mezi kterými najdete i šikovné multifunkční kartáčky na obuv, tak můžete vlastnosti bot podtrhnout a značně prodloužit jejich životnost ve vašem botníku. 

Druhým důvodem, proč se ošetření obuvi věnovat, je ve všeobecnosti jeho vzhled. Mnohé výrobky dokáží zakrýt drobné škrábance či chyby krásy a i několikaleté boty mohou vypadat stále jako nové. 

Důležitý je však i rozměr prevence. Znamená to, že bychom se o ošetření obuvi neměli zajímat až v momentě, kdy si všimneme prvních známek opotřebení nebo narušení. Prevence ve smyslu správného ošetření obuvi je právě o tom, abychom zmiňovaným neduhům předcházeli a obuv od nich uchránili.


Jelikož výrobci výše uvedeného typu obuvi sahají zejména po přírodních materiálech, nejzákladnější otázka zní: Jak pečovat o boty z kůže?

Ošetřování kožené obuvi

Ošetření obuvi z hladké kůže

Hladká kůže, jinak nazývaná také nevlasová nebo full grain kůže, se ošetřuje jinak než jemná vlasová. Nejčastěji se z ní vyrábí pracovní, taktická či vojenská obuv. Na výběr máte hned několik možností, jak se o boty z takové kůže postarat.

LEŠTIDLO NA KOŽENÉ BOTY

Prostředek, bez kterého se neobejdete, je leštidlo. Dostupné v černé i hnědé barvě se leštidlo vyrábí ze směsi přírodních látek a olejů, ale i syntetických přísad. Kromě toho, že boty z hladké kůže vyleští, bez problémů si poradí i s jemnými nedokonalostmi na povrchu boty a překryje je zvoleným barevným tónem. 

Leštidlo se na koženou obuv nanáší pomocí šikovného mazáčka, díky kterému zůstanou vaše prsty čisté. Následujícím krokem je zapracování leštidla přímo do struktury kůže, k čemuž ideálně poslouží leštící kartáč na obuv. Pomocí jemných a rovnoměrných krouživých pohybů po povrchu boty dosáhnete optimální ochrany a také požadovaného lesku.

Set kartáčků na ošetření obuvi

BALZÁM NA KOŽENÉ BOTY

V tomto případě se obejdete bez dalších speciálních pomocníků. Jediné, co k aplikaci balzámu budete potřebovat je hadřík nebo kousek staršího trička, které už nebudete ve svém šatníku potřebovat. Bezbarvý vosk v sobě navíc ukrývá hned několik výhod, díky čemuž se stává nepostradatelným pomocníkem každé domácnosti. Kromě toho, že obuv ošetří, vytváří na jejím povrchu nemastný vodoodpudivý film. Znamená to, že s tímto přípravkem zvládnete v jednom kroku kůži boty změkčit, vyživit, ale dokonce i impregnovat. Použít jej lze i na speciální obuv s membránou, aniž by byla narušena její funkce. 

Balzám se včelím voskem

OŠETŘUJÍCÍ OLEJ NA HLADKOU KŮŽI

Třetí možnost, jak pohodlně vyřešit ošetření obuvi, nabízí olej. Ne však ledajaký. Pečující olej na obuv ze směsi přírodních a rybího oleje je bezbarvý a podobně, jako v případě balzámu s obsahem včelího vosku, nezanechává na povrchu bot nevzhledný mastný film. Příjemným bonusem v jednom kroku je i impregnace, díky které obuv bez problémů odolá vlhkosti nebo styku s kapalinou.

Rybí olej na obuv

Ošetření obuvi z vlasové kůže

Boty z vlasové kůže, jako například nubuk nebo semiš, jsou na ošetření o něco náročnější. Hlavním rozdílem je právě jejich povrch, který není hladký. S takovým typem povrchové úpravy se setkáváme nejen na volnočasové, ale také trekové obuvi. Nebo je vlasová kůže na botě kombinována s tou hladkou, případně pod povrchovým materiálem obsahuje funkční membránu. Jaké přípravky můžete použít pro takový typ obuvi?

KRÉM NA OBUV Z VLASOVÉ KŮŽE

Dokonale ošetří a v mnoha případech i impregnuje povrch boty z nubukové, semišové, velurové či jiné vlasové kůže. Krém se aplikuje pomocí houbičky tak, aby se vsákl do koženého povrchu boty. Tento způsob péče o obuv však doporučujeme naplánovat si dostatečně předem, protože je třeba, aby krém na botě uschl, ideálně po dobu 12-ti hodin. Najdete ho v černé verzi, ale i průhledné, která však světlou kůži přece jen o odstín ztmavší. Se správnou aplikací (každé 2 týdny při častém nošení) si můžete být jisti, že vaše kožené boty ani po čase neztratí svoji odolnost a vzhled.

Krém na obuv z vlasové kůže - černý

SPREJ NA BOTY Z VLASOVÉ KŮŽE

Jednoduchá aplikace a téměř okamžitý výsledek. Sprej na obuv z nubukové, velurové či jinak broušené vlasové kůže se aplikuje přímo na povrch boty v rovnoměrné vrstvě. Oživuje barvy, zvláčňuje, impregnuje a ošetřuje v jednom kroku. Povrch boty následně stačí nechat uschnout a obuv je spolehlivě chráněna.

Nepromokavá obuv? Vyberte si vhodný impregnační sprej

Impregnace obuvi je zaručený způsob, jak svou obuv ochránit před nechtěnou vlhkostí nebo stykem s vodou či jinou kapalinou, která by ji mohla narušit. A konečně nejen obuv. Ale také váš komfort a pocit sucha při každodenním volnočasovém, ale i turistickém či pracovním obutí. Aby byly vaše boty dostatečně odolné, neměl by ve vaší výbavě chybět impregnační sprej. 

Jak jej však vybrat?

Základem je vzít v úvahu materiál, ze kterého obuv sestává. Podle této informace následně snadno vyberete vhodný sprej. Ochranné směsi následně vytvoří neviditelnou vrstvu, která odráží kapky tekutiny jako pomyslný štít. Přestože impregnační spreje poskytují komfortní a rychlé použití, je třeba dbát o několik zásad, aby byly skutečně účinné.

  • sprej nechte po použití důkladně vyschnout
  • sprej použijte na vlhkou obuv, zvýšíte tak pronikání do povrchu 
  • přípravek nanášejte v exteriéru nebo dobře větrané místnosti
  • aplikujte při každém sušení mokré nebo navlhlé obuvi
  • kapalnou a aerosolovou impregnaci aplikujte minimálně jednou za 14 dní (v případě krémů a vosků postačí jednou za 6 týdnů)
  • postupujte podle návodu výrobce

    Jak na nepromokavou obuv s membránou?

    Zásadní informace při výběru impregnačního spreje spočívá v tom, zda je vhodný i na obuv s membránou. Právě membrány, které spolehlivě odvádějí vlhkost z boty a zároveň umožňují nohám dýchat i po hodinách používání obuvi, tvoří často povrch trekingových nebo pracovních bot. Pokud takovou obuv vlastníte, vybírejte si impregnační prostředek, který neobsahuje silikony. 

    Spreje na bázi silikonů totiž nežádoucí ovlivňují propustnost membrány a snižují její funkčnost. Pokud ovšem vaše boty membránu nemají, klidně takový sprej použijte. Bonusem navíc je, že odolává i agresivním slaným posypům, které dokážou obuv v zimě značně poškodit.

    Doplňky obuvi: Jak vybrat šňůrky do bot, protiskluzové návleky (nesměky) nebo vyhřívané vložky do bot?

    Kromě kvalitního a spolehlivého ošetření obuvi prodlužuje životnost bot i několik doplňků, které navíc přímo zvyšují komfort jejich nošení. Jde nejen o detaily, jako jsou například tkaničky do bot, ale také nepostradatelní pomocníci v extrémních podmínkách (turistika, výkon povolání). 

    Jak vybrat správné šňůrky do bot?

    Základní rozdíl, který při výběru šňůrek do bot rozhoduje je, zda jsou kulaté nebo ploché. Jedná se zejména o osobní preference. Obě varianty naleznete v provedení z textilií i odolnějších vláken, které spolehlivě zvládnou i každodenní napínání. Nejdůležitější údaj, který potřebujete při koupi šňůrek do bot vědět, je však délka, která se uvádí v centimetrech. K jejímu zjištění postačí změřit délku původních šňůrek a řídit se plus-minus podle tohoto čísla.

    Protiskluzové návleky nesmeky versus kamaše

    Při pohybu v terénu v nehostinnějších podmínkách, například při zimní turistice nebo vysokohorském treku, oceníte hned několik šikovných doplňků obuvi, bez kterých bude vaše obuv značně poddimenzována. Mluvíme o návlecích na obuv. Rozdělit je lze podle použití na dvě skupiny. Výběr závisí na tom, zda vám cestu zkříží voda v kapalném nebo tuhém skupenství (led a sníh). 

    Protiskluzové návleky NESMEKY, jinak známé jako mačky

    Pod všemi těmito názvy lze nalézt šikovné návleky na obuv, které se upevňují přímo na podrážku. Elastické podrážky zkombinované s ocelovými lanky a hroty jsou určeny pro chůzi a běh v kluzkých terénech a dokáží překonat překážky při pracovním výkonu, ale i náročné turistice. Alternativou jsou nesměky na pryžové konstrukci s ocelovými hroty na její spodní části .

    GAMAŠE nepromokavé návleky ochrání spodní část nohy

    Přestože jste impregnaci obuvi zvládli na výbornou, můžete se ocitnout v terénu, kdy vás překvapí mokrá vysoká tráva nebo dokonce sníh, který sahá nad samotnou botu. V tomto případě jsou zárukou suché nohy a nepřítelem zatečené vlhkosti kamaše. Tyto šikovné nepromokavé návleky upevníte pomocí ocelového lanka pod spodek podrážky a tím nehrozí ani nechtěný posun směrem nahoru. Elastický popruh nebo šňůra v horní části kamaší zaručí, že nechtěná vlhkost nepronikne dovnitř vaší obuvi.

    Spolehlivé vložky do bot. Vyzkoušeli jste už ty vyhřívané?

    Vložky do bot nejen zvyšují pohodlí a komfort obuvi, ale také její tepelněizolační vlastnosti. Při výběru doporučujeme sáhnout po vložkách do bot z přírodních materiálů, které v kombinaci s izolační hliníkovou vrstvou dokáží značně zvýšit pocit tepla ve vašich oblíbených botách. Alternativou jsou fleecové stélky, které vytvoří thermo vrstvu a zároveň svou měkkostí zpříjemní každý došlap. 

    Novinkou, která rozhodně stojí za vyzkoušení, jsou ohřívače chodidel. Poskytují teplo vašim chodidlům během několika hodin v jakýchkoli nehostinných podmínkách. Tyto vyhřívané vložky do bot fungují na chemickém principu za působení vzduchu. Stačí je vytáhnout z obalu a po několika minutách zahřát své nohy v mrazivých dnech či nocích. Ve zmenšené verzi, která se umisťuje v přední části boty, si je pochvalují všichni ti, kterým v zimě nepříjemně zkřehnou prsty.

    Ošetření obuvi zevnitř? Vsaďte na deodorant nebo antibakteriální sprej

    Přestože je péče o obuv nejčastěji zaměřena na vnější povrch bot, je vhodné čas od času věnovat se i jejich vnitřní části. Zejména pokud boty nebo pracovní obuv používáme často, případně v důsledku toho vznikají problémy spojené s nepříjemnými pachy. Diskrétně si s nimi poradíte díky deodorantu, který redukuje nežádoucí pachy při aktivním pohybu i dlouhodobém nošení obuvi. Dokonce is příjemným mentolovým odorem. O něco vyšší rovinu péče, která dbá i o zdraví chodidel z pohledu mikrobů, je prostředek s aktivním stříbrem

    Ošetření obuvi nabízí hned několik možností, jak se o své oblíbené boty postarat a prodloužit jejich životnost lze io několik sezón. Pokud jste ty vhodné ještě nenašli, nevynechejte náš článek, ve kterém vám poradíme, zda sáhnout spíše po taktické nebo trekové obuvi. Všechny potřebné doplňky k obuvi naleznete v e-shopu www.armynakup.cz. Věříme, že si díky těmto informacím bez problémů najdete ty, které potřebujete.