Jak se neztratit v lese? Funkce kompasu, o kterých jste nevěděli

Jak se neztratit v lese? Funkce kompasu, o kterých jste nevěděli>

Turistika je oblíbenou a vyhledávanou volnočasovou činností mnoha z nás. Ať už se vydáte na náročnější túru do hlubokého lesa nebo jen na krátkou procházku nedaleko, je dobré myslet na to, že v lese můžeme velmi snadno zabloudit. A to i v případě procházky v místech, která již znáte. Součástí vaší turistické výbavy by měl být proto alespoň malý kompas nebo buzola s mapou daného území. 

Malý knoflíkový kompas 

V současné době vám mohou pomoci i různé moderní technologie jako GPS a turistické aplikace v mobilním telefonu. Stále je však na místě vědět, jak používat kompas a jak nám při zorientování se v lese napomůže samotná příroda. 

Kompas - ověřená klasika


Kompas je zařízení, které slouží k určení světových stran. Funguje pomocí magnetického pole Země a ukazuje nám směr k magnetickému severnímu pólu pomocí zmagnetizované jehly - tzv. magnetky/střelky. I když kompas neurčuje přesnou polohu k zeměpisnému pólu, který je od toho magnetického mírně posunut, při dostatečné vzdálenosti je rozdíl v odchylce malý. Směr, který nám kompas určuje, tak můžeme považovat za spolehlivý. Zpozornět byste měli, pokud se nacházíte přímo nad pólem. V tom případě se používá přístroj ukazující pól ve vertikálním směru - tzv. inklinační magnetka. 

První použití kompasu se spojuje již s obdobím starověké Číny. Postupně se začal používat stále více a do dnešní doby je považován za nejspolehlivější způsob určování směru. Jedním z nejkvalitnějších druhů kompasu, který vám jistě vydrží i v těch nejtěžších podmínkách, je kvalitní kovový kompas s měřítkem, který je velmi odolný a zároveň poskytuje vysokou přesnost zaměřování a navigace. Je to prakticky obdoba kompasu používaného v armádě. 

Kovový kompas s lupou 

GPS zařízení a kompas jako součást mobilních aplikací

Vyjet si na turistiku a nezabloudit je v dnešní době díky moderním technologiím mnohem jednodušší než kdysi. Mnoho turistů spoléhá na GPS ve svém chytrém telefonu, které může být dobrým společníkem zejména při kratší nebo příležitostné turistice. Málokdo však ví, že běžný chytrý telefon můžeme použít i jako kompas, protože téměř každý z nich disponuje magnetometrem. Některé mají aplikaci kompas předinstalovanou, ale pokud jste ji ve svém chytrém telefonu nenašli, postačí si ji stáhnout a spustit kalibraci magnetického senzoru podle pokynů. 

Pokud jste vášnivým turistem a máte ve zvyku zajet i do větších hlubin lesa a podnikat dlouhé túry, vyplatí se investovat do turistické GPS navigace. Tato zařízení nabízejí řadu funkcí, díky kterým bude vaše turistika ještě větším zážitkem. Jednou z jejich základních funkcí bývá často i elektronický kompas. Nevýhodou turistické GPS navigace při turistice je potřeba dobíjení nebo výměny baterií a fakt, že je to jen elektronický přístroj. A ten v mnoha případech nemusí odolat extrémnějším vlivům počasí a přírody nebo se jednoduše může pokazit. Pokud si vyberete a pořídíte některý z kvalitních kompasů nebo buzol, ty se vám určitě po cestě nerozbijí, nevybijí a ani v nich neselže elektronika.

Kompas nebo buzola? Jaký je mezi nimi rozdíl?


Buzola je v podstatě něco jako vylepšená verze kompasu. Její hlavní komponentou je totiž kompas. Ten je doplněn o otočný úhloměr, který pomáhá při určení azimutu, pravítko a lupu. Buzola má tedy při orientaci v terénu větší opodstatnění a snadněji se s její pomocí určuje směr. Ke správnému a efektivnímu využití buzoly budete potřebovat mapu území, ve kterém se nacházíte. 

Jak používat kompas a buzolu?


Časy, kdy byla znalost používání kompasu jednou ze základních povinností, které se děti učily již na základních školách, jsou již minulostí. Velký vliv na tuto skutečnost mají právě novodobé technologie. Poznat, jak používat kompas či buzolu, už není natolik potřebné, protože máme k dispozici mnohé jiné, tzv. smart pomůcky. I když patříte do skupiny lidí, kteří se již s určováním polohy nebo směru pomocí kompasu a buzoly setkali, nezaškodí obnovit si své znalosti před plánovanou túrou nebo trekem. Přečtěte si pár ověřených tipů, jak používat kompas.

Základní podmínkou, ať už je ve vašich rukou kompas, nebo buzola, je držet je při hledání informací vodorovně. Dalším důležitým pravidlem je dát si při jejich používání pozor na blízkost kovových předmětů, magnetů, elektrických vedení a spotřebičů. Ty by mohly funkci střelky ovlivnit. 

Světové strany jsou na kompasu označeny následovně: 

  • N – sever
  • S – jih
  • W – západ
  • E – východ

Kompas má obvykle dvě nebo jednu šipku. Pokud je šipka jedna, ta nám určuje sever. Pokud je ale kompas vybaven dvěma šipkami, šipka směřující na sever bývá modré barvy, případně je kratší. Na jih směřuje červená šipka. 

Klasický kompas je používán výhradně k určení světových stran. Buzola je vhodnější pro orientaci v terénu a určování směru. Při používání buzoly s mapou je třeba zorientovat si mapu s reálným stavem. Dosáhnete toho ztotožněním severu na mapě, který bývá tradičně na vrchu mapy, se střelkou, která také musí ukazovat sever přiložením buzoly rovnoměrně na okraj, resp. rovnoběžné čáry mapy. Pomocí buzoly je dále možné určovat azimut, tedy úhel mezi severním a cílovým bodem, zjišťovat svoji polohu, určit pozorovaný objekt a pohybovat se v terénu podle azimutu.

Vhodná alternativa – taktické hodinky


V případě, že se vám podaří zabloudit v lese, oceníte, když budete mít v batohu vše potřebné. Kompas nebo buzola, mapa, a dostatek tekutin by měly být základem výbavy každého turisty. Velice praktickým pomocníkem mohou být i tzv. taktické hodinky, nazývané také army hodinky. Takové hodinky v sobě skrývají několik funkcí najednou. Často jsou využívány sportovními střelci, military nadšenci, ale také turisty. 

Kompas na ruku 

Při zvažování, jaké army hodinky si vybrat, je třeba přihlížet zejména k vašim požadavkům. Co se týká investice platí, že taktické hodinky je možné pořídit si v mimořádné kvalitě, ale ta se pak odráží i do ceny. Klidně si však umíte pořídit i cenově dostupnější hodinky s více funkcemi, které vám při zabloudění v lese pomohou stejně dobře. Kromě běžného ukazatele času, je jejich součástí také malý kompas a teploměr. Náramek je vytvořen z pevné šňůry zvané paracord, kterou je v případě potřeby možné rozplést a použít pro různé účely. Součástí hodinek je i malá píšťalka. Ta, spolu s křesadlem, řadí tyto army hodinky k praktickým doplňkům, které pomohou přežít v přírodě a najít cestu zpět. 

NÁŠ TIP: Více dobrých rad, jak přežít v přírodě naleznete v článku Jak přežít v lese? Pomůže svítící tyčinka, celta a základní věci k přežití v přírodě.

Orientace v lese s pomocí přírody


Nejvhodnější možností, podle které se vyplatí při turistice orientovat, je sledovat turistické značky vyznačené na stromech. To ovšem platí pouze u označených turistických tras. Pokud jste se vydali na vycházku do lesa s cílem objevovat nová místa, můžete použít starý známý fígl, pomocí kterého se vám později podaří snáze najít cestu zpět. Místa, která jste již prošli, si můžete označit například zanecháním nějakých předmětů nebo kamínků v hromádce, nakreslením znaku na strom a podobně. Kompas nebo buzola by však pořád měly být nezbytnou součástí vaší výbavy. V případě, že jste se již pravděpodobně ztratili, a najít cestu zpět se pro vás stává stále více naléhavější, nápomocná vám může být i samotná příroda. Víte, které nápovědy v přírodě vám pomohou zorientovat se v lese a určit světové strany?

Slunce a jeho poloha


Jedním z hlavních pomocníků, jak určit světové strany a zorientovat se, pokud se váš kompas ztratil, nebo jste zjistili, že nevíte jak jej používat, je Slunce. Základní nápověda je poloha slunce vzhledem k času. Ráno je slunce na východě, v době oběda na jihu a na západě večer zapadá. 

Podle slunce lze světové strany určit i přesněji. Stačí, když budete mít na ruce jednoduché ručičkové hodinky. Zde je třeba hodinovou ručičku nastavit na Slunce a mezi malou ručičkou a číslem 12 vytvořit pomyslnou čáru uprostřed jejich úhlu. Čára, která vznikla, ukazuje na jih.

Noční obloha

Určit světové strany během noci nám pomáhá Polárka. Je to často zdánlivě nejjasnější hvězda na obloze. Najdete ji na konci souhvězdí Malý medvěd. Polárka nám zpravidla vždy ukazuje sever.

Stromy


Za zmínku určitě stojí i ráda všímat si pařezů stromů kolem vás. Jejich letokruhy vám napoví, že severní strana se nachází v místě hustšího seskupení letokruhů. Stejně se chová i strom obrostlý mechem. Pokud jste takový našli, jeho hustší porost také naznačuje severní stranu, protože je pro něj důležitá vlhkost. Můžete si všímat i toho, jak dlouhé a husté jsou větve stromů. Na severní straně bývá porost méně hustý.

Zvířecí obydlí


Navigovat vás na jižní stranu mohou také drobné zvěře jako mravenci a včely. Otvory ve včelím úlu totiž směřují na jih. Mraveniště jsou zase na jižní straně méně strmá.

Kompas s popruhem 

Nikdo z nás se nevydá do lesa s cílem ztratit se nebo zabloudit. Pamatujte však, že stát se to může komukoli. Proto je vhodné být vždy správně připraven, a také na malou vycházku do lesa vyrazit s pomůckou, která nám dokáže pomoci určit směr a najít správnou cestu. GPS navigace, buzola a mapa jsou ideálním řešením. Pokud nemáte moc místa, postačující bude například i praktický náramkový kompas, který si jednoduše zapnete na ruku jako náramek. Nezabere vám žádné místo v batohu, a vy si můžete užívat svoji túru s vědomím, že se máte v případě potřeby na co spolehnout.