Téma medvěd a otázka jak se před ním chránit rezonuje v posledních letech na Slovensku o něco intenzivněji. Ať už se přikláníte ke kterémukoli řešení, jak situaci kolem naší největší šelmy uklidnit, měli byste si položit jednu zásadní otázku. A to zejména v případě, že žijete v dotčených oblastech se zvýšeným výskytem medvěda hnědého nebo patříte k nadšencům turistiky a lékárnička je součástí výbavy, po které byste nechtěli při nejbližší návštěvě lesů sáhnout…
Víte, jak se chránit při střetu s medvědem?
V následujícím článku se dozvíte doporučení, která vycházejí z několikaletého pozorování a porovnávání reálných situací a také zahraničních studií. Přečtěte si:
- jak eliminovat riziko setkání s medvědem
- jak se zachovat, pokud setkání neumíme odvrátit
- proč je sprej na medvědy tak účinný a jak vás rolnička na medvědy dokáže uchránit před střetem s medvědem, přestože o jeho přítomnosti ani netušíte
Rolnička na medvědy a obezřetnost eliminují možnost setkání s medvědem
Jen málokdo touží po přímém kontaktu s medvědem. Ve chvíli, kdy se však připravujeme na oblíbenou turistiku nebo do okolí, kde se medvědi vyskytují, je zcela na místě myslet na svoji bezpečnost. Přestože mnohé poznatky hovoří o tom, že samotný útok hrozí jen v zanedbatelných případech, je zbytečné vystavovat se bezprostřednímu riziku. Jak se tedy chovat a na co myslet při pobytu v přírodě, abychom setkání s medvědem předešli?
Naplánujte si trasu mimo území se zvýšeným výskytem
Pokud opravdu netoužíte stát tváří vůči chlupaté šelmě slovenských lesů, první rada, jak se jí vyhnout, zní jednoduše. Vyhýbejte se místům, kde hlásí zvýšený pohyb medvědů. Je všeobecně známo, že teritoriální chování medvědů zahrnuje skutečně velké území, po kterém se konkrétní jedinec může pohybovat, ale i v tomto případě se vyplatí obezřetnost. Důvod, proč se medvěd na daném místě vyskytl, má zřejmě své opodstatnění (krmoviště lesní zvěře, popelnice v blízkosti vysokohorského hotelu, houština s drobnými plody a pod.) a je reálné, že se vrátí zpět. Při výběru turistické trasy si tedy zjistěte, zda náhodou nebyly hlášeny případy výskytu medvěda hnědého v jejím okolí.
V přírodě si všímejte věcí kolem sebe
Jinak řečeno, mějte oči na stopkách. Přítomnost medvěda se dá předpokládat i podle různých ukazatelů, na které natrefíte, pokud se pozorně díváte. Nejjasnějším důkazem o tom, že se nacházel na stejném místě jako vy, jsou stopy. Těžko si je splést s jinou lesní zvěří, protože otisk stopy má podobu pěti prstů s drápy. Druhým neklamným znakem o tom, že vám zkřížil cestu medvěd (nebo vy jemu), je trus. Bude nezanedbatelné velikosti as rozpoznatelnými stopami po bylinné stravě (nenatrávené bobuloviny a podobně).
O přítomnosti medvěda svědčí i škrábance na stromech nebo ošoupaná kůra, ve které lze nalézt stopy chlupů, ale zejména pachový odkaz pro ostatní jedince. Nuže, a pokud natrefíte na díru v zemi přímo u kmene nebo vyrabované mraveniště vězte, že i ty jsou dílem právě hladového medvěda.
Upozorněte na sebe. Například rolničkou na medvědy
Nejdůležitější je, aby o vás medvěd dostatečně brzy věděl. Právě z toho důvodu se doporučuje chodit ve skupině nebo kolem sebe dělat hluk. Samozřejmě, ne takový, aby působil rušivě na ostatní obyvatele lesa. Postačí přirozená vřava nebo v případě zvýšené ostražitosti bouchání, pískání či tlumené pokřiky. Skvělým tipem, který o vás dá medvědům dostatečně brzy vědět, je rolnička na medvědy. Drobný pomocník by zcela jistě neměl chybět ve vaší výbavě na turistiku.
NÁŠ TIP: Co všechno byste si měli zabalit do batohu na túru, si můžete přečíst v článku Výbava na turistiku – baterka, kompas, termoska… Na co nezapomenout?
Místo na camping vybírejte tak, abyste nemuseli použít lékárničku
V případě, že jste se rozhodli v přírodě nocovat, je obezřetnost obzvláště na místě. Například takové vaření v přírodě s sebou přináší i riziko, že vůně z vařiče či spíše pozůstatky z vašeho kuchařského umění přilákají i původní obyvatele lesa. Proto je vhodné odpadky umístit na vzdálenější místo od kempu nebo je zavěsit na výše položená místa, například pomocí paracordu nebo lana a zajistit tak, že nebudou lákat medvědy do vaší blízkosti. Alternativou je důsledné uskladnění potravin, zbytků jídla a odpadu v nádobách, které nepropustí aroma.
NÁŠ TIP: Doporučení pro pohodlné a bezproblémové vaření v přírodě a zejména výbavu jsme sepsali v článku Vaření a kempink: Pro jaký kempový vařič se rozhodnout a co přibalit do výbavy?
Jak se chovat při setkání s medvědem? Je sprej na medvědy účinný?
Medvěd hnědý nezařazuje člověka primárně ke svým nepřátelům, které by z nějakého důvodu chtěl napadnout. V rámci osvěty kolem medvědů, v posledních dvou letech jste možná zachytili, že medvěd útočí, pokud cítí ohrožení. Vašim hlavním cílem, pokud vám hrozí střet s medvědem tedy je, abyste pro něj nepředstavovali nebezpečí. Pokud vás dostatečně brzy zaregistruje, s největší pravděpodobností se vám vyhne. Problém může nastat během špatné viditelnosti (mlha, husté křoví) nebo povětrnostních vlivů (kráčíte proti větru a tak vaši pachovou stopu neregistruje včas).
Na druhé straně, i přes rétoriku ve prospěch obrany medvědů platí, že každý jeden případ setkání s touto šelmou je jedinečný. Navíc dnes velké problémy v rámci soužití s medvědy dělají kontejnerovi návštěvníci, kteří si již na přítomnost člověka zvykli a dokonce vyhledávají lidská obydlí, aby se v jejich okolí nasytili. Těžko tedy stanovit přesný postup, jak se chovat, pokud potkáte medvěda. Několik opravdu dobrých rad však určitě existuje.
Nejprve zhodnoťte situaci
Přestože vám možná reflexy a pud sebezáchovy káží vzít nohy na ramena v momentě, jak medvěda spatříte, v mnoha případech by právě to mohla být vaše osudová chyba. Důležité je nejprve vyhodnotit situaci. Pokud možno, s chladnou hlavou.
Pokud jste to vy, kdo jako první spatřil jeho, je zde ještě možnost medvěda obejít a vyhnout se tak setkání. Zejména, pokud je dostatečně daleko a netuší o vás. Stačí se vrátit směrem odkud jste přijeli. Neotáčejte se však zády a stále situaci sledujte. Pokud by vás napadlo medvěda, který o vás netuší, odplašit třeba křikem, můžete si také zavařit o problém. Právě to ho totiž překvapí a vyruší, čehož důsledkem může být právě pocit ohrožení a následný útok. Pokuste se tedy medvěda obejít a v dostatečné vzdálenosti už vydávat zvuky, které by mu naznačily vaši přítomnost (opět jednou pomůže například rolnička na medvědy).
Neutíkejte a zachovejte klid a pokoru
Při přímém střetu s medvědem, kterému už nelze zabránit, jen málokdo dokáže zachovat klid. Právě ten je ovšem nejdůležitější. Pokud z vás medvěd nebude cítit ohrožení, bude tak nanejvýš zvědavý a s největší pravděpodobností odkráčí pryč. Mezi základní řady patří:
- nedívejte se medvědovi přímo do očí (znak agresivity)
- povídejte klidným hlasem, nevydávejte povely
- pomalu ustupujte směrem vzad, neotáčejte se
- nelekněte se, pokud se postaví na zadní, není to náznak útoku, jen zvědavost
- neutíkejte, zaručeně vás doběhne
- pokud nejste vynikající lezec, vyšplhat se do výšky čtyř metrů a méně vám zřejmě nepomůže
- pokud se stále přibližuje, vy byste měli zastat, jinak ho vyprovokujete k pronásledování
- pokud medvěd zůstane stát, pokuste se pomalu vzdálit
Sprej na medvědy jako účinný prostředek
V poslední době je často diskutovaným pomocníkem sprej na medvědy. Pokud jste nabyli dojmu, že taková banalita, jako je sprej, přece nemůže odvrátit útok šelmy, vyvedeme vás z omylu. Podle zahraničních studií, které sledovaly vzorek 72 případů, kdy byl při střetu člověka s medvědem použit sprej na medvědy, uniklo až 98% z nich bez zranění. Šlo o bezprostřední a přímý kontakt, ve kterém sprej s účinnou látkou Capsicum (olej z červené papriky) sehrál významnou roli při odvrácení poranění či dokonce usmrcení. Efekt, který sprej vyvolá, způsobí zmatení šelmy (otok a podráždění sliznic) v takovém rozsahu, že se buď stáhne, nebo vznikne prostor pro útěk člověka do bezpečí. Sprej na medvědy je proto doporučenou výbavou v případě, že vám střet s medvědem reálně hrozí.
První pomoc poskytne i lékárnička nebo KPZ
Je útok medvěda neodvratitelný? Pokud vás fyzicky napadne (ať už v sebeobraně nebo jde o útok z nějakého jiného důvodu), skutečně se ověřila notoricky známá rada hrát mrtvého. Ovšem skutečně až ve chvíli, kdy je atak neodvratitelný. Co to znamená? Měli byste se stáhnout na zem, směrem na břicho a chránit si tak obličej (podle statistik medvěd útočí nejčastěji právě na nechráněný obličej) a životně důležité orgány.
Velkou pomocí je batoh na zádech, který vám může poskytnout prvoplánovou ochranu před poraněním. V této poloze, s nohama volně roztaženýma, si navíc umíte uchránit i krk, pokud si prsty rukou vzájemně propletete na záhlaví. Nehýbejte se. Setrvejte v této poloze, pokud medvěd projevuje znaky fyzického útoku. Pokud zjistí, že pro něj ani v tuto chvíli neznamenáte žádné nebezpečí, pravděpodobně odejde.
Ve chvíli, kdy to bude byť jen trochu možné, zavolejte o pomoc. Buď pomocí telefonu, nebo v extrémní situaci, pokud jej nemáte po ruce, křičte nebo použijte píšťalku, kterou najdete například jako součást nouzového setu. Než pomoc dorazí, pokuste se poranění ošetřit pomocí lékárničky, kterou máte ve své výbavě. Alternativou je i osvědčená KPZ - krabička poslední záchrany, která také obsahuje věci na základní ošetření a v batohu nezabere mnoho místa.
Setkání s medvědem je opravdu něco, co si dobrovolně nevybírá téměř nikdo. Pokud si i přes zvýšený výskyt medvěda hnědého plánujete i nadále vychutnávat krásy slovenské přírody nebo žijete v oblasti, kde dochází ke střetu z důvodu kontejnerové turistiky našich největších šelem, padly vám výše uvedené rady určitě vhod. Nevystavujte se proto zbytečně nebezpečí a udělejte byť jen malý krok k tomu, aby byla i vaše nejbližší túra o něco bezpečnější.