Při otázce " Jak přežít v lese?" se mnohým vybaví atraktivní zážitkové survival kurzy. Nemusíte však vyhledávat podobný typ atrakcí a v podobné situaci se můžete nechtěně ocitnout i při volnočasové turistice. Platí tedy, že připraveným štěstí přeje.
Jaké základní věci na přežití v přírodě byste měli znát a v lepším případě zabalit do svého batohu? Nepromokavá celta nebo svítící tyčinka jsou jen zlomkem výbavy na přežití. Připravili jsme si pro vás doporučený seznam a několik osvědčených tipů, jak přežít v lese.
Vhodné oblečení, obuv a výbavu pro přežití přizpůsobte náročnosti a podmínkám
Pokud patříte k ostříleným turistům, zřejmě už víte, jak by měla výbava na turistiku vypadat. Kromě ní je však neméně důležité vhodně se obléct a také zvolit boty, které jsou do terénu určeny. Přizpůsobit byste obojí měli nejen podle ročního období, ve kterém se do přírody chystáte, ale také náročnosti terénu a předpovědím počasí.
Pokud si nejste jisti, co vás na výletě do přírody čeká, připravte se na všechny reálné možnosti. V případě obuvi spoléhejte na odolné materiály, které vám zajistí pevný krok a bezpečnost v náročném terénu. Pokud se však chystáte na nenáročný výlet, vsaďte na turistické boty s membránou, díky které bude vaše noha dýchat. V případě oblečení je obzvláště důležité vědět, jak se obléct do špatného počasí. Nepromokavou vrstvu a hřejivé materiály je třeba zkombinovat dle aktuální potřeby.
NÁŠ TIP: Dobré rady, které vám zaručeně pomohou při výběru bot na turistiku naleznete v článku Turistická obuv musí sednout. Jak vybrat tu nejvhodnější?
Základní věci k přežití
Je samozřejmé, že pokud plánujete několikahodinový výlet do nenáročného terénu lužních lesů, který navíc důvěrně znáte, nepotřebujete si brát výbavu na přežití hodnou amerického trilleru. I v takových případech se však může stát, že v přírodě strávíte více času, než jste plánovali. Případně vás okolnosti přinutí přečkat v lese noc či dokonce několik dní. V takových okamžicích vám mohou pomoci právě základní věci na přežití, které rozhodně do batohu patří.
- lékárnička nebo KPZ (krabička poslední záchrany)
- pomůcky na založení ohně (křesadla, zapalovače a podobně)
- tekutiny (dostatek vody, chytrý hydrovak)
- zásoba jídla (energetické tyčinky a pod.)
- světlo (baterky , čelovky , svítící tyčinka)
- navigační pomůcky (kompas , GPS a pod.)
Pokud jde do tuhého, vzpomeňte si ověřené rady, jak přežít v lese
V momentě, kdy zjistíte, že jste se ocitli v nepředvídatelné situaci, případně jste se ztratili a nezbývá vám nic jiného, než si poradit s tím co máte, rozhoduje zejména chladná hlava. Právě tu byste si měli zachovat a nepodléhat panice. Co všechno je třeba řešit, abyste přežili v lese bez újmy na zdraví?
Teplo je důležité zejména v chladných měsících a v noci
Základním zdrojem tepla v lese je oheň. Pokud přemýšlíte nad tím jaké vybavení do přírody si vzít, rozhodně sáhněte po křesadle nebo pohodlnějším zapalovači. V obou případech vám zaberou jen minimum místa. Jejich pomoc je však neocenitelná. Nejen pro zahřátí sebe, ale také pro převaření vody, přípravu potravy nebo odplašení obyvatel lesa, se kterými byste nechtěli přijít do kontaktu.
Druhým předpokladem, jak zůstat v teple, je již zmíněné vhodné oblečení. Ideálním řešením je vrstvení, díky kterému můžete své oblečení vždy přizpůsobit. Funkční materiály a termoprádlo jsou skvělou volbou, která reguluje tělesnou teplotu a navíc odvádí vzniklou vlhkost z těla.
Pokud se však ocitnete v situaci, kdy je zdroj tepla potřebný a zmiňované křesadlo ani zapalovač po ruce nemáte, nezbývá nic jiného, než si založit oheň bez jejich pomoci. Klíčový je dostatek suchého materiálu, díky kterému se oheň rozhoří a také něco k jeho založení, díky čemuž vznikne jiskra. Získáte ji třením dvou předmětů (například dřevo s vytvořeným žlábkem a hůlka, dva kameny a pod.), chce to však trpělivost.
Celta je skvělé řešení, jak zajistit sucho
Kromě pocitu tepla, který je k nezaplacení, je podstatné zůstat v suchu. Zatímco pro náročnější treky platí, že kvalitní bunda s membránou nesmí v chladném počasí chybět, na krátkou túru do lesa si přibalte alespoň praktickou nepromokavou vrchní vrstvu. Šikovný anorak nebo nepromokavé pončo až tak mnoho prostoru v zavazadle nezaberou. Univerzálním řešením je impregnace oděvů, například v podobě impregnačního spreje na obuv a textil. Druhým základním pravidlem při turistice je mít nohy v suchu. Náhradní ponožky tedy do základní výbavy rozhodně přihoďte.
Pokud bychom však měli vybrat jednu věc, která vám pomůže přežít v lese, je to určitě celta. Poskládaná do minimálních rozměrů a zároveň lehká, nezpůsobí ve vašem batohu žádnou újmu. Rychle si však na tohoto praktického pomocníka vzpomenete, když budete potřebovat provizorní přístřešek před deštěm nebo naopak pálevou slunce, či dokonce úkryt k přečkání noci. Zároveň celta nahrazuje plachtu na zem při zastávce na piknik nebo díky velkorysým rozměrům poskytne úkryt nejen vám, ale také vybavení (zdvojená ochrana stanu nebo přístřešku). V krajní situaci pomůže i nouzový hliníkový stan. Ten, podobně jako celtu, poskládáte do praktických rozměrů, a na ramenou ani nepocítíte. V momentě, kdy potřebujete improvizovaný přístřešek, který zároveň částečně ochrání před nepříjemným chladem a větrem, přijde opravdu vhod.
Pokud však nemáte nic z uvedeného, přístřešek si v přírodě můžete vyrobit i sami. Samozřejmě, za předpokladu, že nejste zraněni, máte dostatek sil a kolem materiál, který lze použít. V lese jsou to zejména delší větve na konstrukci, olistěné větve na překrytí a mech jako stélka nebo izolace směrem zespodu. Ve sněhu se pokuste postavit provizorní iglú a ve skalnatém terénu hledejte útočiště pod stabilními skalními útesy a braly, ze kterých nehrozí nebezpečí sesuvu.
Když přijde žízeň, hledejte zdroj vody. Nebo sáhněte opět po celtě
Předejít situaci, kdy vám dojdou zásoby tekutin, je prvořadé. Dostatečný pitný režim je klíčovým předpokladem přežití kdekoli. Optimální zásoby vody is rezervou, vám pomohou zajistit šikovné hydrovaky nebo držák na PET láhve, který k batohu připevníte díky univerzálnímu MOLLE systému. Praktickým doplňkem, který s tekutinami, ale také jídlem souvisí, je hrnek.
Jak však zajistit dostatek tekutin k přežití, pokud vám zásoby vody došly? V lese je řešení hned několik. Signálem, že je voda na blízku, je například i větší shluk létajícího hmyzu, komáry nebo nápadně zazelenaná plocha. Pamatujte si, že pokud jste se ztratili a neumíte najít cestu z lesa ven, objevení pramene vody je zároveň vaším vodítkem, jak najít civilizaci. Stačí postupovat ve směru jeho toku.
Vodu však často najdete iv různých jámách, prohlubních nebo možná na ni natrefíte kopáním. V takových případech je třeba počkat na chvíli, kdy nečistoty a usazeniny opadnou na dno a vo vrchních částech zůstane očištěná voda. Následně byste ji měli minimálně 10 minut převařit. V případech, kdy nemáte přístup k ohni, můžete vyzkoušet alternativní řešení, které však trvá o něco déle. Pokud vodu přelijete do plastové láhve a necháte ji minimálně 6 hodin na slunci, můžete ji zkonzumovat. Jelikož si však nejste jisti, zda není náhodou kontaminována, doporučujeme přibalit si k základním věcem pro přežití přípravek na dezinfekci vody.
Nezávadnou vodu však zcela jistě najdete v mechu (obsahuje dezinfekční jód). Jak ji odtud dostat? Podobně jako v případě, kdy si vodu můžete nasbírat v kapkách ranní rosy. Hadřík, tričko nebo jednu z náhradních ponožek (měly by být ze savého materiálu, jako například bavlna), položte do mokré trávy nebo mechu, nechte nasát a následně vyždímejte do nádoby. Také můžete zachytávat i dešťovou vodu. Nápomocná vám bude opět jednou celta, kterou můžete rozprostřít a uvázat o opěrné body tak, aby se ve střední části vytvořil jakási nálevka. Do něj stečou dešťové kapky, které vám mohou v krajních případech i zachránit život.
Jak přežít v lese bez jídla?
Bez jídla lze vydržet několik dní. Předpokládejme tedy, že pokud se rozhodnete vybrat se na nenáročnou túru a náhodou zabloudíte, nebude to zrovna hlad, co vás bude trápit nejvíce. Konečně, nic není jednoduššího, než si do batohu vhodit například kompaktní energetickou tyčinku nebo jiné energeticky výživné jídlo. Pokud už vidíte, že nastal problém, je vhodné zásoby si rovnoměrně rozložit a počítat s tím, že kritická situace teprve přijde. Na náročné túry se doporučuje přibalit několik decilitrů rostlinného oleje. Pokud si z něho odpijete, váš metabolismus nastartuje procesy spalování, které zároveň vytvářejí teplo uvnitř vašeho těla a to vás přirozeně zahřeje.
Jakou potravu však zvolit, pokud byste utratili všechny zásoby? Základním zdrojem jsou lesní plody a také listy nebo houby. Platí však, že co neznáte, nejezte. Zatímco barevné bobule většinou nepatří k těm, které by vám uškodily, u červů je tomu právě naopak. Pokud se rozhodnete pro tento zdroj proteinů, vybírejte si ty bílé. Menší živočichové, jako například ryby, si můžete zkusit ulovit pomocí ostřejší hole, ale to také vyžaduje již určitou zručnost a trpělivost.
Svítící tyčinky a ostatní výbava, která doplní základní věci pro přežití v přírodě
Existuje celá řada praktických survival doplňků, které dokáží v kritické chvíli zvýšit váš komfort nebo dokonce zachránit váš život. Jejich společným jmenovatelem je, že zabírají minimum místa.
- Pokud se ocitnete v situaci bez zdroje světla, zcela jistě vám padnou vhod svítící tyčinky. Stačí je prolomit a na několik hodin je váš problém vyřešen.
- Osvědčeným doplňkem s všestranným využitím jsou paracordy a lana. Vyřeší problém s uchycením celty nebo přivázáním přístřešku. V kombinaci s kompasem nebo píšťalkou je můžete nosit také jako image-ový doplněk.
- V jarním období byste do lesa neměli vstupovat bez výstražné rolničky na medvědy.
- Dostatečnou ochranu v případě zranění nebo ohrožení života poskytne nouzová plachta.
5 dobrých tipů, jak přežít v lese a vyváznout bez újmy na zdraví
Na závěr jsme shrnuli několik nejdůležitějších principů a rad, pomocí kterých dilema jak přežít v lese vyřešíte podle nejlepších momentálních možností.
- Dříve, než se na výlet, túru nebo trek vyberete, informujte o tom své známé. Klidně i více, se kterými jste často v kontaktu (bude jim podezřelé, pokud se byť jen jeden den neozvete).
- Poznejte terén dříve, než se do něj vypravíte. Jaký typ šelmy vám může zkřížit cestu? Které plody jsou v dané oblasti a zejména období bezpečné ke konzumaci? Kde všude je zdroj vody?
- V případě komunikačních technologií a lokátorů jako telefon, GPS, kompas a podobně si vždy přibalte jeden do rezervy. Naučte se vysílat nouzové signály a správně signalizovat S.O.S.
- Nepodléhejte panice. Pokud je to možné, zůstaňte na místě nebo najděte takové, kde je pravděpodobné, že by vás mohl někdo najít. Bezhlavě bloudit nahoru-dolů lesem se však nedoporučuje.
- Nepodceňujte přípravu. První krok jste již udělali, pokud jste tento článek přečetli do konce. Tím druhým je zajistit si výbavu a základní věci k přežití.