Dalekohledy – velký průvodce. Jak vybrat ten správný?

Dalekohledy – velký průvodce. Jak vybrat ten správný?>

Dalekohledy dokáží na pohled přiblížit vzdálené předměty či jevy, které bychom pouhým okem jen těžko mohli pozorovat. Tito šikovní pomocníci patří do výbavy mnoha specializovaných profesí. Na trhu tak můžete najít hvězdářské, myslivecké, ale i vojenské dalekohledy. S oblibou je však využíváme také při volnočasových aktivitách, jako je například turistika či jachting. Na místě je tedy otázka: jak vybrat vhodný dalekohled? 

Abychom vám pomohli usnadnit výběr a najít dalekohled, který bude odpovídat vašim požadavkům, shrnuli jsme všechny potřebné informace do následujícího článku. Díky nim se nejen rychle zorientujete v nabídce dalekohledů, ale rozlousknete i záhadu, jaký dalekohled vybrat, pokud ho chcete někomu darovat.

V článku se dozvíte:

1. Základní pojmy, které jsou při výběru dalekohledů klíčové

2. Druhy dalekohledů podle jejich použití

3. Ověřené tipy pro výběr dalekohledu

 

Zorientujte se v základních pojmech. Co znamenají čísla v názvu dalekohledu a ostatní označení?

Pokud jste se už po nějakých dalekohledech stihli poohlédnout, zřejmě neušlo vaší pozornosti, že už název každého z nich obsahuje nějaká čísla a značky. K tomu, aby se vám podařilo vybrat dalekohled, který splní vaše požadavky, je alespoň základní přehled těchto pojmů nezbytný. Zde jsou nejdůležitější z nich:

Přiblížení/zvětšení/ZOOM dalekohledu nepřeceňujte


Právě tento parametr naleznete téměř v každém názvu dalekohledu jako první číslici před znaménkem násobení “x”. 

Příklad: Dalekohled Mil-Tec 7x50

Číslice 7 v tomto případě znamená maximální přiblížení, kterého můžete pomocí dalekohledu dosáhnout. Abyste si však uměli představit, jak vzdálené předměty můžete pozorovat, platí jednoduchá matematika. Pokud se pod dalekohledem podíváte na bod vzdálený 100 metrů, výsledkem bude, že ho díky takovému dalekohledu uvidíte 7x blíže. To jest, jako by byl od vás vzdálen jen necelých 15 metrů. Pozor však na jeden detail. Přímá úměra v případě přiblížení platí jen do určité hodnoty. Nespoléhejte se tedy automaticky, že čím vyšší číslo hodnoty přiblížení, tím lepší výsledek. Při hodnotách vyšších než 16x doporučujeme použít stativ, jelikož je pohled bez něj příliš roztřesený a vy ve výsledku uvidíte mnohem méně, než s dalekohledem s menším přiblížením.

Průměr objektivu vnese do pozorování více světla, avšak…

Druhá cifra v označení dalekohledu, která se nachází za znakem “x”, napovídá o průměru objektivu udávaném v milimetrech. Proč je tento údaj důležitý? Platí totiž, že čím je větší průměr, tím více světla máme k dispozici a výsledný obraz je tedy jasnější. S větším průměrem objektivu však zákonitě stoupá i hmotnost samotného dalekohledu, proto je opět na místě zvážit tento fakt například v případě přenosných či turistických dalekohledů. Pokud si nejste jisti, jaký průměr vybrat, dalekohledem s průměrem objektivu kolem 50 milimetrů většinou nic nezkazíte

Zorné pole určuje prostor, který z kilometrové vzdálenosti uvidíte

V detailnějším popisu dalekohledu naleznete také informace o zorném poli. V překladu to znamená, jakou šířku záběru máte možnost vidět, pokud se zadíváte na bod vzdálený přesně 1 kilometr. V případě zorného pole viditelnosti platí, že čím je přiblížení/ZOOM větší, zužuje se výsek nebo jinak řečeno horizont pro pozorování. 

Příklad: Dalekohled FOMEI 10x32 DCF 

Při 10-násobném zvětšení a průměru objektivu 32 milimetrů můžete při pohledu přes dalekohled pozorovat ze vzdálenosti 1000 metrů obraz v šířce 103 metrů.

Antireflexní vrstvy zlepšují kontrast

Další označení, které vás při výběru dalekohledu může zmást, jsou zkratky antireflexních vrstev. Díky nim je výsledný pohled jasnější a kontrasnější, protože zabraňují zpětnému odrazu světla, které dalekohledem prochází. Antireflexní vrstvy tak zvyšují světelnou propustnost a redukují odlesky, které negativně působí na kvalitu obrazu. V dalekohledu, ve kterém nenajdeme žádnou antireflexní úpravu, může v konečném důsledku docházet až k 50% světelné ztrátě. Které zkratky můžete nejčastěji v detailnějším popisu dalekohledů nalézt?

Dalekohled s označením úpravy čoček “C” – patří k základním, alespoň jeden povrch má alespoň jednu antireflexní vrstvu

Dalekohled s označením úprav čoček “FC” – všechny čočky a hranoly mají alespoň jednu antireflexní vrstvu

Dalekohled s označením úprav čoček “MC” – alespoň jedna čočka/povrch má několikanásobnou antireflexní úpravu, ostatní mají minimálně jednu

Dalekohled s označením úprav čoček “FMC” – plně vícenásobně vrstvená optika a tedy všechny povrchy mají několik antireflexních vrstev, přičemž výsledkem je téměř stoprocentní průchodnost světla

Značka dalekohledu napovídá o kvalitě. Vybrat si Helios, Mi-tec či Fomei?

Název značky (výrobce) je také jedním z údajů, které při výběru dalekohledu můžeme zaregistrovat. Pokud hledáte kvalitu za dobrou cenu, zcela jistě natrefíte na dalekohledy značky Helios, které nabízejí skutečně širokou škálu produktů od chytrých přenosných, přes standardní, až po profesionální kousky pro speciální účely. Dalekohledy Mil-tec si vás získají příznivou cenou, za kterou stojí kvalitní výroba ověřená léty a množstvím spokojených uživatelů. 

No, a nakonec, český výrobce dalekohledů Fomei, který již přes tři dekády přináší na náš trh zařízení se skvělým poměrem mezi cenou a kvalitou. Za tou si stojí výrobce natolik, že nabízí svým zákazníkům dokonce prodlouženou záruku na své dalekohledy. 

Dalekohled se šňůrkou

Dalekohledy do přírody, lovecké či vojenské dalekohledy. Jaké parametry by měly splňovat?

Pokud už se vám podařilo zorientovat se v základních pojmech a zkratkách, které výrobci, prodejci či e-shopy v popisu uvádějí, vraťme se k tomu nejdůležitějšímu parametru výběru. A tím je účel, pro jaké budete dalekohled používat. Shrnuli jsme proto několik opěrných bodů, na které byste se měli zaměřit, pokud hledáte:

Kapesní a snadno přenosné dalekohledy

Někdy použití dalekohledu nemá přesně specifický účel použití, pomocí kterého jej umíme zařadit do konkrétní skupiny. Nicméně jednu důležitou podmínku by měl splňovat zcela jistě. A tou je kompaktnost a bezproblémový přenos. Takové dalekohledy najdeme i v nabídce monokulárů, tedy dalekohledů na jedno oko. Ty jsou díky menším rozměrům ideálním způsobem, jak mít u sebe dalekohled kdykoli potřebujete, a zároveň nezatížit svou výbavu velkým břemenem. Základním předpokladem, ať už se jedná o monokuláry, nebo klasické binokulární dalekohledy, je tedy nízká hmotnost a kompaktní rozměry

Náš TIP: Zajímá vás více o monokulárních dalekohledech? Všechny potřebné informace naleznete v článku na našem blogu.

Turistické dalekohledy

Pokud patříte k vášnivým turistům, chytrý pomocník, díky kterému dohlédnete mnohem dál, zcela jistě do vaší výbavy patří. Právě v tomto případě platí, že se není třeba zaměřovat na co nejlepší přiblížení. Nosit so sebou ještě stativ, abyste mohli dalekohled vůbec použít, přece není cílem žádného turisty. Při výběru dbejte iv tomto případě o nižší hmotnost, která vás při výletech či túrách nebude zbytečně omezovat. Obecně se doporučuje mít v případě pozorování volné přírody zorné pole o šířce zhruba 100 metrů.

ARMYTEX TIP NA TURISTICKÝ DÁLEKOHLED HELIOS Nitrosport 10x26

Myslivecké dalekohledy

Myslivec bez dalekohledu je jako psovod bez vodítka. Ať už při lovu z posedu, nebo klasické lovce na drobnou zvěř, natož myslivce, kterému by se na řemínku v krku nehompal myslivecký dalekohled. Základní předpoklady? Dobré maskování (v přírodních barvách hnědá, zelená či maskáčový vzor), praktický pogumovaný povrch odolný nárazům, dostatečný průměr objektivu s antireflexními vrstvami, které zoptimalizují svítivost a propustnost světla a nakonec i voděodolnost. Na myslivce totiž často číhají nepředvídatelné povětrnostní podmínky, jako například déšť či sníh a dalekohled by se mohl v případě nižší odolnosti poškodit. 

Myslivecký dalekohled často najdete i pod názvem pozorovací. V tomto případě jde o něco větší modely, které jsou ideální pro pozorování z posedu a snadno připevnitelné ke stativu.

ARMYTEX TIP NA MYSLIVECKÝ DALEKOHLED Dalekohled FOMEI 8x56 ZCF TERRA

Malý dalekohled MIL-TEC

Vojenské dalekohledy a puškohledy


Vojenské dalekohledy jsou v mnoha směrech podobné těm mysliveckým. Minimálně v nárocích na nenápadný design a odolnost před vodou či nárazem. Výhodou jsou přídavné funkce jako dálkoměr či zaměřovač v případě puškohledu. Pohodlné a vždy pohotové používání zlepšují vlastnosti, jako například výplň dusíkem. Díky nim se optika dalekohledu nezarosí ani při prudké změně teploty. V případě vojenských dalekohledů stojí za zmínku také noční vidění, díky kterému je mohou armádní složky používat i ve zhoršených světelných podmínkách. 

Hvězdářské dalekohledy

Pro pozorování hvězd je třeba poohlédnout se po dalekohledech, které jsme zmínili již výše. Aby mohli splnit svůj účel a přiblížit nám pohled na vzdálené objekty na obloze, jedná se ve velké míře o monokuláry. Svými parametry vysoce převyšují klasické dalekohledy pro rekreační, ale i profesní použití. Počítat totiž můžete mnohdy i se 100-násobným zvětšením. Samozřejmostí je v případě hvězdářských dalekohledů tohoto typu použití stativu. Bez něj by totiž pozorování romantické noční oblohy nebo vzdálených hvězd nebylo možné.

7 ověřených tipů pro výběr dalekohledu

Na závěr jsme si pro vás shrnuli několik nejdůležitějších, ale hlavně ověřených rad, díky nimž se váš výběr dalekohledu zjednoduší natolik, že ten správný kus zaručeně naleznete. 

1. Při výběru dalekohledu vždy zvažte zejména účel, pro který jej budete vy nebo obdarován používat.

2. Vybírejte si výrobky z kvalitních materiálů od ověřených značek a výrobců.

3. U dalekohledů, které plánujete používat bez stativu, rozhodně neplatí pravidlo čím větší přiblížení, tím lepší výsledný pohled.

4. Vybíráte-li dalekohled do terénu, který chcete používat i ve ztížených povětrnostních podmínkách nebo při vodních sportech (jachting, rybaření), dbejte o vodotěsnost a voděodolnost.

5. Pokud je tubus dalekohledu naplněn dusíkem, nemusíte se obávat nepříjemného rosení.

6. Pro použití za snížené viditelnosti se poohlédněte po dalekohledech s dobrou světelností nebo s nočním viděním.

7. Dalekohled nakupujte ve specializovaných obchodech nebo v ověřených e-shopech s danou tématikou.

Věříme, že se vám díky našim tipům a bližšímu vysvětlení jednotlivých pojmů a značek v popisu dalekohledů podaří najít jasného favorita. Pokud si však při výběru dalekohledu nevíte stále rady, případně váháte mezi dalekohledy značky Helios, Mil-tec nebo jiným výrobcem, rádi vám podáme pomocnou ruku, kontaktujte nás.