Bezpečnostní a pracovní obuv: Co musí splňovat a jak si vybrat správně?

Bezpečnostní a pracovní obuv: Co musí splňovat a jak si vybrat správně?>

Pracovní a bezpečnostní obuv jsou základem pracovní výbavy v mnoha profesích, bezpečnostních a silových složkách. Využívají ji však i ti, kdo se pohybují v extrémních podmínkách v rámci outdoorových aktivit a sportů. Co všechno by měla pracovní a bezpečnostní obuv splňovat? Vyznejte se v označeních, normách a vyberte si dle našeho návodu obuv, která přesně odpovídá vašim potřebám. 

Základní požadavky na pracovní a bezpečnostní obuv

V obou případech platí, že k tomu, aby obuv dostala takové označení, musí splňovat určité požadavky. Využívá se totiž v podmínkách, kde není zcela jedno, co si na nohu obujete. Při výkonu povolání nebo aktivitách, které vyžadují obuv s určitými vlastnostmi, vám boty chrání nohu, ba v některých případech dokonce i život. Kromě toho je ochranná nebo pracovní obuv přizpůsobena zvýšeným nárokům na chodidla a spodní oblast nohou. Například při celodenním stání, pohybu v náročném terénu a podobně.

Vhodná a dobře zvolená pracovní obuv se stará o vaše chodidla i preventivně a zajišťuje jim optimální podmínky během výkonu povolání. Ostatně ne každá pracovní obuv je zákonitě i bezpečnostní.

Rozdíl mezi ochrannou, bezpečnostní a pracovní obuví

Dokud je pracovní obuv přizpůsobena konkrétním nárokům v daném odvětví, nemusí mít zároveň bezpečnostní prvky nebo ochrannou funkci. Příkladem jsou pracovní boty pro zdravotníky, pracovníky v závodních stravovacích zařízeních nebo lesníky používající voděodolné holínky. Kromě toho každý z uvedených typů podléhá konkrétním evropským normám

Bezpečnostní obuv je pracovní obuv s ocelovou špicí a zvýšenou ochranou

V případě bezpečnostní obuvi platí, že ocelová špice nebo jinak řečeno i tužinka, je součástí přední části boty. Pracovní obuv s ocelovou špicí podléhá nárokům stanoveným v normě EN ISO 20345. Pokud jsou boty bezpečnostní, chrání dokonce i před energií do 200 joulů a také tlakem do 15 kN. Označení takové obuvi je pod písmenem “S”.

Bezpečnostní pracovní obuv VM s ocelovou špicí

Pokud hledáte obuv do zaměstnání nebo ztížených podmínek, kde vám podrážka s planžetou zajistí ochranu proti propíchnutí, hledejte boty s označením ochranné (písmeno “P”). Jedná se také o bezpečnostní pracovní obuv, která má však volitelně i takovou zvýšenou ochranu ze spodní části.

Pracovní obuv bez ocelové špice

Pokud natrefíte na boty s označením “O”, je docela možné, že bude vhodnou pracovní obuví, kterou hledáte. Podle evropské normy EN ISO 20347 splňuje uvedené požadavky na materiál, voděodolnost a podobně, avšak nejde o pracovní obuv s ocelovou špicí (tužinkou). 

Kdy se vám sejde bezpečnostní obuv a kvalitní pracovní obuv?

Základem každého zaměstnání, které vyžaduje při výkonu zvýšené nároky na nohy a jejich bezpečnost, je pracovní obuv povinnou výbavou. Příkladem je dlouhodobé stání nebo pohyb v terénu se zvýšenými nároky na ochranu nohou a chodidel. Výjimkou nejsou ani povolání, která vyžadují fungování v nízkých nebo vysokých teplotách, se zvýšenou vlhkostí a podobně. 

Bezpečnostní obuv je povinnou výbavou pro elektrikáře nebo pracovníky v prostředí se zvýšenými mechanickými překážkami (tam, kde hrozí pád předmětu na nohu, náraz na oblast paty, smyk nebo dokonce propíchnutí v oblasti nohy). Využívají ji i zaměstnanci chemických závodů a pracovišť, kde hrozí různá nebezpečí při styku s kapalinami nebo pevnými částicemi, které by mohly do obyčejné obuvi proniknout a způsobit komplikace. Stejně je tomu iv případě, pokud se vystavujete nadměrnému teplu nebo chladu a obuv potřebujete odizolovat.

Díky kvalitní pracovní obuvi (ale také bezpečnostní a ochranné) jsou tak splněny některé ze základních podmínek pro bezpečnost při práci a také ohled na zdraví zaměstnanců a jejich efektivní pracovní výkon. Víte, co všechno hraje roli při jejím výběru?

Jak vybrat bezpečnostní a pracovní obuv?

Nabídka bezpečnostní a ochranné obuvi je opravdu široká. Pokud se však budete orientovat podle následujících parametrů, jistě si vyberete boty, které budou vyhovovat vašim potřebám. 

Klíčový je vhodný typ pracovní obuvi

Stejně jako u klasických bot i pracovní a bezpečnostní obuv má několik základních druhů. Rozlišit je není žádnou vědou, je to v podstatě stejné, jako když si vybíráte klasické boty. Rozhodujícím parametrem je zejména výška boty. Rozlišujeme zejména:

  • pracovní pantofle a sandály
  • pracovní polobotky
  • pracovní kotníkovou obuv
  • vysokou pracovní obuv
  • holínky a ochranné návleky

Letní a zimní pracovní obuv

Přestože je v mnoha případech kvalitní pracovní obuv v celoroční verzi základem každého, jehož charakter práce to vyžaduje, přece jen není jedno, co si kdy obujete. Příkladem jsou pracovníci silových složek nebo bezpečnostních služeb. Zatímco v letních měsících nohy potřebují „dýchat“ a odvádět pomocí membrán nadbytečný pot, v zimě je potřebná zejména zimní pracovní obuv s dostatečnou termoizolací a zateplením. 

Vysoká zimní pracovní obuv

V jakém prostředí se pohybujete, takové boty potřebujete

Samozřejmě, v některých případech je těžko předvídat, co se při výkonu práce může stát (zejména při akčnějších aktivitách outdoorového charakteru nebo rizikových povoláních). Je však zřejmé, že na jiné parametry bude při výběru bezpečnostní obuvi přihlížet zaměstnanec výrobní linky a jiné lesník. Odolnost boty vůči povětrnostním vlivům, typ podrážky (protiskluznost), ale také materiál a membrány, které výrobce deklaruje, okresávají váš výběr směrem k těm správným botám. 

O kvalitní pracovní obuvi napoví i materiál

Základní rozdíl spočívá v přírodních materiálech a syntetických (polyvinylchlorid, polyuretan, polyamid, mikrovlákno, různé textilie). Pokud se rozhodnete pro pracovní obuv z kůže (semiš, nubuk a podobně), můžete očekávat vyšší kvalitu. O koženou obuv je třeba i náležitě pečovat, což někdy zabere trochu času. Výhodou je však vysoká odolnost, komfort a pevnost. Na spodní část obuvi se nejčastěji používá guma (podešev a podrážky), případně plast. Pro pohyb v náročnějších podmínkách a v terénu je právě pryžová podrážka správnou volbou. V interiéru se osvědčila i plastová provedení, například v podobě podrážek z polyuretanu, které dokáží zjemnit nárazy při střetu s podlahou.

Vyberte si správnou velikost, zimní pracovní obuv potřebuje větší nadměrek

Vhodná velikost boty je klíčový parametr k tomu, aby byly vaše pracovní či outdoorové aktivity co nejefektivnější. Otlačené prsty, bolestivé chodidlo nebo zranění jako podvrtnutý kotník dokážou negativně ovlivňovat pracovní výkon a dokonce i ohrozit vaše zdraví. Proto je důležitý dostatečně velký nadměrek (u zimní pracovní obuvi je třeba počítat i s tlustou ponožkou) a také dostatečná šířka boty. Obecně se doporučuje 0,5 - 1,2 centimetru. Při výběru obuvi v e-shopu se řiďte pomocí velikostní tabulky. Pokud si vybíráte pracovní v prodejně, určitě si ji vyzkoušejte. Všímejte si zejména těchto detailů:

  • pokud posunete prsty na doraz do přední části, do zadní části boty byste měli vejít ukazováček
  • prsty v přední části boty by se při zkoušení neměly zevnitř boty dotýkat 
  • pata v botě nemá při chůzi pobíhat nahoru - dolů
  • u vyšší obuvi je oblast kotníku pevněji zafixována

Za kvalitní pracovní obuv si připlatíte

I cena je určitě parametr, který zaváží při výběru bezpečnostní a pracovní obuvi. Zejména pokud není součástí pracovní výbavy od zaměstnavatele nebo si ji chcete pořídit na volnočasové aktivity, které s prací nesouvisí. V tom případě platí, že kvalitní pracovní obuv naleznete pod záštitou známých výrobců, kteří neustále inovují technologie a materiály, ze kterých je obuv vyrobena. Neocenitelnou pomůckou jsou doporučení a reference, ať už od kolegů nebo na internetu, kde se dozvíte i detaily, které jsou spojeny s reálnými zkušenostmi.

Vhodná obuv do práce

Parametry pracovní a bezpečnostní obuvi

U názvu boty, případně v jejím popisu, se v případě pracovní, ochranné a také bezpečnostní obuvi nachází množství značek a zkratek. Díky nim můžete přesně vědět, co od bot očekávat a zda splňují vaše požadavky. Znáte jejich význam? 

Třída ochrany

Třída bezpečnosti nebo ochrany udává stupeň, jakým se daná bota označuje. Podle toho, zda se jedná o bezpečnostní nebo pracovní obuv, má před číslicemi 1-5 zkratku “S” nebo “O”. 

Označení třídy bezpečnosti pracovní a bezpečnostní obuvi

O1/S1 – pracovní/bezpečnostní obuv s uzavřenou patou, která absorbuje energii, má antistatické vlastnosti

O2/S2 – pracovní/bezpečnostní obuv s parametry třídy O1/S1, která zabraňuje průniku vody 

O3/S3 – pracovní/bezpečnostní obuv s parametry třídy O2/S2, má profilovanou podešev z dezénu 

O4/S4 – pracovní/bezpečnostní obuv s parametry třídy O1/S1, vyrobená z kaučuku nebo plastu, která odolává i pohonným hmotám

O5/S5 – pracovní/bezpečnostní obuv s parametry třídy O4/S4, která odolává i propíchnutí

V případě bezpečnostní obuvi platí, že je vybavena ocelovou špicí. Pokud se setkáte s označením SB, znamená to, že se jedná o protiskluzovou bezpečnostní obuv bez dalších ochranných prvků uvedených ve vyšších třídách (1-5).

Protiskluznost obuvi

V případě bezpečnostní a pracovní obuvi je protiskluzová podrážka důležitý faktor, který přispívá k bezpečnosti při práci, ale také v pohybu v náročném terénu. Rozlišujeme několik základních typů protiskluzové podrážky s označením:

  • SRA – obuv má protiskluzové vlastnosti na keramické dlažbě
  • SRB – obuv má protiskluzové vlastnosti na ocelovém povrchu a glycerinu
  • SRC – kombinuje vlastnosti SRA a SRB

Izolační vlastnosti

Izolace je důležitá zejména v případě, že se pohybujete v podmínkách, které se vyznačují zvýšenou nebo naopak sníženou teplotou. Nejen oblečení, ale také obuv má ochranné vlastnosti, díky kterým budou vaše nohy v bezpečí. Zkratky mluví následovně: 

  • HRO – odolnost vůči teplu až do 300 °C při krátkodobém kontaktu
  • HI – ochrana chodidel vůči teplu až do 150 °C s dobou kontaktu do 30 minut
  • CI – ochrana chodidel vůči chladu při minusových teplotách a při kontaktu se studeným povrchem

Další důležité zkratky a označení pracovní a bezpečnostní obuvi

Kromě základních uvedených zkratek, pomocí kterých se rychle zorientujete v tom, jaký stupeň ochrany a další funkce bota nabízí, existuje ještě několik důležitých označení. Ty udávají rozšířené vlastnosti obuvi a pomohou vám například při vyfiltrování bot podle vašich nároků.

A – antistatická obuv

E – obuv s tlumením energie v patě

FO – ochrana před pohonnými hmotami

M – ochrana nártu

AN – ochrana kotníku

WR – odolnost vůči pronikání vody

P – ochrana před propíchnutím podrážky

ESD – odolnost vůči elektrostatickému náboji

Výběr té správné pracovní nebo bezpečnostní obuvi opravdu není jednoduchý. Věříme však, že se vám to i díky našemu přehledu zkratek a tipům podaří tak, abyste své nohy během práce nebo namáhavých outdoorových aktivitách dostatečně ochránili.